Araç alıp satanlar dikkat! Yeminli satış dönemi başlıyor


Türkiye‘de araç piyasasındaki durum belli. İkinci el otomobillerin fiyatları bir süredir aldı başını gidiyor. Çip sıkıntısı, koronavirüsün gelişi derken asla normal fiyatları göremediğimiz piyasada bir de dengeleri bozan al-satçılar mevcut. Bu durumun önüne geçilmesi için de yeni bir yöntem geliştirildi.

Artık bazı otomotiv firmaları otomobil satın alan müşterilerle yeminli bir anlaşma imzalamak isteyebilir. Söz konusu anlaşma otomobil sahiplerinin otomobili hemen satmayacağına yönelik yeminli sözleşme yapmalarını içerecek. Buradaki amaç da satın alınan sıfır kilometre aracın ikinci el piyasasında absürd fiyatlara satılmasını önleme. Bu sayede ikinci el otomobil piyasasındaki fiyatların yükselmesinin durdurulması hedefleniyor.

Araç alıp satanlar dikkat! Yeminli satış dönemi başlıyor

Araç alıp satanlar dikkat! Yeminli satış dönemi başlıyor

Son dönemlerde al-satçılar piyasanın dengesini daha fazla bozmuş durumda. Özel fiyatla bayiden alınan otomobiller ikinci el piyasasında daha yüksek fiyatlara satılıyor. Bu da tüm dengeleri alt üst ediyor diyebiliriz. Yeni yeminli anlaşma ile bu durumun önüne geçilecek. Daha önce yine piyasa değerlerinde denge sağlanması için kara liste uygulaması başlatılmıştı. Ancak bu da yeterli gelmemiş olacak ki ek uygulamalara ihtiyaç duyuluyor. 

Yine de kara liste de kendi başına etkilere sahip oldu. Üzerine şimdi eklenen yeni sözleşme ile  bu durum daha da iyiye gidecektir. Siz bu yeni sözleşme hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Read More

Yorum yapın