Apple’ın piyasaya değeri düştü! İşte nedeni?


ABD merkezli teknoloji devi Apple, 2022 yılında 3 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk şirket oldu. Tedarik sorunuyla gündeme gelen Apple, keskin piyasa değeri düşüşüyle gündeme geldi.

Exane BNP Paribas analisti Jerome Ramel’in şirketin notunu daha iyi performanstan “nötr”e indirip fiyat hedefini 180$’dan 140$’a indirmesinin ardından, Apple’ın hisseleri yüzde 3,7 düşüşle 125 dolara geriledi. Ayrıca yatırımcıların, yavaşlayan küresel ekonomi ve yüksek enflasyonun Apple cihazlarına olan talebi azaltabileceği yönündeki endişelerinin arttığı belirtildi.

Ramel, 2023 mali yılı için iPhone sevkiyat hedeflerini 245 milyon adetten 224 milyon adede indirdi. Bununla birlikte yatırımcıların tüketici talebinden endişe duymasıyla analistler, Apple’ın önümüzdeki haftalarda Aralık çeyreği gelirinde ortalama olarak yüzde 1’lik bir düşüş bildirmesini bekliyor.

Şirket’in mevcut hisse senedi fiyatında şirketin değeri, yaklaşık 1,8 trilyon dolar değerindeki Microsoft halen önünde. Dünya genelinde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle teknoloji şirketlerinin düşüş yaşadığını belirten Bokeh Capital Partners’dan Kim Forrest, “Apple üst düzey tüketici cihazı müşterisine yönelme eğilimindeler, ancak bu demografik grup bile her şeyin yüksek fiyatından etkilenebilir,” dedi.

Şirket, geçen yılki yüzde 27’lik düşüşün ardından bile uzun vadeli hissedarların kazanç elde etmesini sağladı. Kurucu ortak Steve Jobs 2007’de iPhone’u piyasaya sürdüğünde Apple hisselerini satın alan ve elinde bulunduran yatırımcılar, temettüler hariç yüzde 4.000’in üzerinde kar ile günü kapattı.

Read More

Yorum yapın