Apple’ın otomobil hayali suya düşmek üzere


Otonom bir Apple arabası fikri yaklaşık sekiz yıl önce, ikonik kurucu ortağı Steve Jobs’un Ekim 2011’de vefatından bu yana, araçların şirketten ilk yeni “büyük şey” olarak lanse edilmesiyle başladı. Ancak The Information, projede çalışan kişilerle yapılan röportajlara atıfta bulunarak, otonom Apple otomobillerinin Silikon Vadisi genel merkezinin yakınındaki sokaklarda, kaldırımlara çarpma, şeritlerden sapma ve yasal olarak yoldan geçen bir koşucuya neredeyse çarpma konusunda sorun yaşadığını söyledi. 

Makale, ekip sorunlarının sürekli değişen hedefler ve liderlik, personel değişimi ve üst düzey Apple yöneticilerinin projeye olan inanç eksikliğinden kaynaklandığını iddia etti.

Apple’ın otomobil hayali suya düşmek üzere

Apple şefi Tim Cook, geçen yılın başlarında New York Times tarafından yayınlanan bir röportajda, otonom arabaları teknoloji devi için ideal bir eşleşme olarak tasvir etmiş ve verdiği bir demeçte, “Otonom bir araba bir robot ve bu yüzden özerklikle yapabileceğiniz birçok şey var:  Apple’ın ne yaptığını göreceğiz” demişti ve otonom sürüş yetenekleri geliştiren şirketler arasında yer alan elektrikli otomobil üreticisi Tesla’ya hayranlığını dile getirmişti.

Apple, kendi kendine sürüş teknolojisi hedeflerini ilk kez 2016’da açıkladı ve Cook, o zamandan beri otonom sürüş sistemlerini gelecek için “temel teknoloji” olarak gördüğünü söyledi. Apple, geçen yıl kendini sürücüsüz otomobil teknolojisine adamış ekibini küçülttüğünü kabul etmiş, ancak hala yarışta olduğunu vurgulamıştı.

Çoğu büyük otomobil üreticisi ve birçok teknoloji grubu, şu anda elektrik enerjisiyle birlikte otomobilin geleceği olarak kabul edilen otonom araçlar geliştiriyor. Google’ın ana şirketi Alphabet’in kendi kendine sürüş birimi olan Waymo, bir yıldan kısa bir süre önce, robotaksi hizmetini tamamen otonom araç çağırmaya yönelik bir başka adımla San Francisco’daki sürücülere genişletti. Şirket, “güvenilir test uzmanlarının”, “özerk bir uzman” ile kendi kendini süren arabalarda yolculuk yapmasına izin veriyor. Bu hareket, rakipler benzer operasyonları başlatmak için çalışırken 2017’den beri Phoenix, Arizona’da faaliyet gösteren Waymo araç çağırma programını genişletti. Waymo, çoğu rakibin önünde ilerliyor ve daha geniş bir lansman beklentisiyle milyarlarca dolar topladı.

Read More

Yorum yapın