Apple’ın önümüzdeki dönemde tanıtacağı birçok yeni ürün ortaya çıktı

Apple, ortaya çıktığı kadarıyla önümüzdeki dönemde karşımıza birçok yeni donanım ürünüyle çıkacak. Firma oldukça yoğun görünüyor.

Apple‘a yönelik sağlam kaynaklardan Mark Gurman‘a göre önümüzdeki dönemde (2022 sonu ve 2023 geneli) karşımıza çıkacak ürünlerden birisi, yenilenen Mac mini olacak. Söylendiği kadarıyla yeni bir tasarımla gelecek model, temelde M2 ve M2 Pro işlemciler üzerine kurulacak. Apple’dan aynı zamanda M2 Pro ve M2 Max işlemcili yeni 14 inç ile 16 inç MacBook Pro modellerinin geleceği de iddia ediliyor. Bu modellerde tasarımın değişmesi beklenmiyor. Mark Gurman, “Apple yeni bir HomePod üzerinde çalışıyor” açıklamasını da yapıyor. Satıştan kalkan ilk jenerasyon HomePod’un yerini alacak yeni akıllı hoparlör, bu açıdan yüksek ses performansı getirecek, gücünü “S8” isimli bir işlemciden alacak ve üstünde daha kullanışlı bir ekran taşıyacak.

Teknoloji devi başka ürünler de geliştiriyor. Yine Gurman’ın açıklamasına göre firmadan 4GB RAM’e ve A14 işlemciye sahip yeni bir Apple TV de yolda bulunuyor. Apple’dan ayrıca karma / harmanlanmış gerçeklik başlığı da geliyor. Ming-Chi Kuo’ya göre 2023’ün hemen başında lanse edilecek bu ürün, Gurman’ın elde ettiği bilgiler doğru çıkarsa gücünü M2 işlemciden alacak ve 16 GB RAM taşıyacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Birçok Mac bilgisayarı halen en altta 8 GB RAM ile donatan şirket, AR/VR başlığı 16 GB RAM ile daha uzun vadeli hale getirecek, geliştiricilere yüksek esneklik sunacak. Hepsine ek olarak daha önce müjdesi verilen Mac Pro da yolda olan ürünler arasında. Bu bilgisayarın gücünü M2 Ultra ve M2 Extreme işlemcilerden alacağı iddia ediliyor.

“M2 Extreme” işlemci yüksek ihtimalle iki adet M2 Ultra’nın bir araya getirilmesinden oluşturulacak. Eğer Apple burada sınırları zorlamak isterse, M2 Extreme işlemci dört farklı M2 Ultra’yı dahi bir araya getirebilir. Apple’ın yeni köprü bağlantısı sayesinde buna bir engel bulunmuyor.

Apple’ın aynı zamanda yeni bir 12 inç MacBook geliştirdiği de aktarılıyor ancak bu modelin henüz çok erken geliştirme aşamasında olduğu belirtiliyor. Firmanın ayrıca M3 işlemciyi odak noktaya alacak başka Mac bilgisayarlar tasarladığı da belirtiliyor. Bunlar arasında yüksek ihtimalle büyük ekranlı bir iMac de yer alıyor.

Dört farklı modelden oluşan iPhone 14 ailesi, “S8” işlemciye sahip Apple Watch Series 8, yine “S8” işlemcili yeni Watch SE, zorlu şartlara özel “S8” işlemcili özel Apple Watch, AirPods Pro 2 ve M2 işlemciye sahip yeni iPad Pro modelleri de eylül ayında karşımıza çıkması beklenen diğer ürünler arasında yer alıyor.

Peki Apple’dan 2022 yılında hangi yeni donanımlar geldi? Bu konuda ortaya çıkan liste tam olarak şöyle:

Mart ayı itibarıyla gelenler:

-Ufak ancak çok güçlü bilgisayar Mac Studio
-27 inç 5K gelişmiş monitör Studio Display
-5G desteğine sahip eski tasarımlı Yeni iPhone SE
-M1 işlemci taşıyan 5G’li Yeni iPad Air

Haziran ayı itibarıyla gelenler:

-M2 işlemcili Yeni MacBook Air
-M2 işlemcili Yeni 13 inç MacBook Pro

AirPods Pro 2 yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

Read More