Apple’dan tarihi çip kararı!


Apple, kendi çiplerini tasarlayan çok az şirket arasında yer alıyor. Cupertino merkezli teknoloji teknoloji devi, iPhone ve iPad gibi cihazlar için A serisi çipler üretiyor. Geçen yıl şirket, Mac cihazları için ARM mimarisine dayanan Apple Silicon altında M1 çipini tanıtmıştı. Bu yıl Apple, performansı daha da artıran M1 Pro ve M1 Max olmak üzere bu tür iki yonga daha tanıttı. Bloomberg’den gelen son rapora inanılırsa Apple, Güney Kaliforniya’da henüz şirket tarafından işe alınmamış düzinelerce mühendisle yeni bir ofis açmayı planlıyor. İş ilanı listesi, Apple’ın modem yongaları ve diğer kablosuz yarı iletken türleri konusunda deneyimli kişiler aradığını ortaya koyuyor.

Apple’dan tarihi çip kararı!

apple

Bir sonraki aşamada şirket, iPhone’lar için kendi 5G modem çiplerini tasarlamaya başlayacak gibi görünüyor. Bunun için Apple, Intel’in akıllı telefon modem çip işini satın alarak 2019’da 1 milyar dolar harcadı.

Apple’ın 5G modem çipinin, teknoloji devinin diğer çiplerini de üreten Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) tarafından üretilmesi bekleniyor. Önceki raporlara göre, Apple’ın şirket içi 5G modemi 2023 yılına kadar piyasaya sürülebilir. Apple’ın kendi 5G modem yongalarını yapmaya başladığında, şirketin şu anda Broadcom ve Skyworks Çözümlerine bağımlı olduğu kendi Wi-Fi yongalarını tasarlamaya başlayacağı tahmin ediliyor.

Apple, kendi versiyonlarını kendi bünyesinde yaparak şirkete çip sunan bu satıcılara olan bağımlılığını azaltırken, Apple’ın üretim kabiliyeti olmadığı için tüm bu çipleri üretmek için TSMC’ye olan bağımlılığını da artıracak. Bu, Çin ve Tayvan ile Çin ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki jeopolitik gerilimler nedeniyle geri tepebilir.

Read More

Yorum yapın