Apple’dan iPadOS 16 itirafı!


Yıllardır ilk kez şirket, yeni iPadOS’un halka açık yapısını bir sonraki iOS ile aynı anda yayınlamayacak. iOS 16’nın Apple’ın her zamanki Eylül iPhone etkinliğinden kısa bir süre sonra gelmesi bekleniyor. Ancak şirket, bunun yerine bir sonraki iPadOS’u bu sonbaharda piyasaya süreceğini söylüyor.

Dahası, herkese iPadOS 16.0 sunmayacak – şirket, kamuya açık yapı için doğrudan iPadOS 16.1’e gidecek. Apple’ın aynı tempoda geri almak için iOS 16.1 ve iPadOS 16.1’i aynı anda piyasaya sürmeyi planlayıp planlamadığı belli değil.

“Bu, iPadOS için özellikle büyük bir yıl. Apple TechCrunch’a verdiği demeçte, iPad için özel olarak tasarlanmış özelliklere sahip kendi platformu olarak iPadOS’u kendi programına göre sunma esnekliğine sahibiz.

Apple’dan iPadOS 16 itirafı!

Şirket, duyuruyu iPadOS 16.1 beta sürümünü yayınladığı gibi yaptı. iPadOS’un bu yılki göze çarpan özelliği, kullanıcıların pencereler üzerinde daha fazla kontrole sahip olmalarını sağlayan M1 destekli iPad’ler için çoklu görev aracı olan Stage Manager. Buradaki fikir, uygun gördüğünüz şekilde yeniden boyutlandırıp üst üste getirebilmeniz.

İlk iPadOS 16 beta sürümünde Stage Manager cilasızdı. Önizlememizde, harici bir ekrana takılı bir iPad’in ara sıra çökmesine neden olan hatalı bir deneyim olduğunu düşündük. TechCrunch’ın belirttiği gibi, iPadOS 16.1 beta sürümündeki ana değişiklikler Stage Manager için. İşte bu yapının, özelliğin bazı problemlerini düzeltmesini umuyoruz.

Bloomberg daha önce Apple’ın Stage Manager sorunlarını çözmek için iPadOS 16’yı geciktireceğini bildirmişti. Yayın, işletim sisteminin Apple’ın sonbahar zaman dilimine uyan Ekim ayında geleceğini öne sürdü. Bu arada Apple’ın macOS Venture’ı Ekim ayında yayınlayacağına inanılıyor. Her şeye rağmen, Stage Manager’ın masaüstünde şu ana kadar iPad’den çok daha iyi bir deneyim olduğunu gördük.

Read More

Yorum yapın