Apple’a Brezilya’da yeni bir “iPhone kutusuna şarj cihazı koymadın” yaptırımıApple iPhone yenilenmiş akıllı telefon

Apple, iPhone modellerine şarj cihazı koymama konusunda kararlı ve bu durum özellikle Brezilya’da hiç hoş karşılanmıyor.

Apple, şarj cihazını kutudan kaldırma kararını çevreyi korumak için aldı. Bu yüzden yeni iPhone modellerinin kutusuna sadece bir Lightning / USB-C kablo koydu. İşte bu durumdan geçtiğimiz yıl Brezilya yönetimi hiç hoşnut olmamış ve Apple’a Brezilya merkezli olarak 2 milyon dolar ceza kesilmişti. Bu cezanın arkasında iPhone 12 kutularına şarj cihazı koyulmaması yer alıyordu. Apple biliyorsunuz çevreye verilen zararı ortadan kaldırmak adına iPhone 13 ailesiyle de bir şarj cihazı vermedi. Yani halen telefonların kutusundan düşük güçte de olsa bir şarj cihazı çıkmıyor.

Bu yüzden Brezilya merkezli başka sorunlarla da karşılaşan Apple, bu sefer tek bir yaptırım kararı ile gündemde. Ortaya çıktığı kadarıyla şirket, Brezilya’da verilen yasal karar doğrultusunda bir iPhone kullanıcısına 1.000 doların hemen üstünde bir ödeme yapacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’a karşı açılan bir davanın sonucunda verilen bu “telafi” cezası, ileride geniş çaplı hale gelebilir. Yani satın aldığı iPhone’un kutusundan şarj cihazı çıkmayan diğer kişiler de Brezilya merkezli olarak yasal adımlar atabilir, süreci toplu dava ve toplu telafi ödemesi seviyesine getirebilir.

Apple, iPhone’lara şarj cihazı koymama kararının savunmak için halen “herkes hali hazırda bir şarj cihazına sahip” argümanını kullanıyor. Bunun haklı bulandan çok haksız bulan büyük bir kitle bulunuyor. Bu arada ek bilgi olarak telefonun kutusuna şarj cihazı koymayan Android telefon üreticileri de yer alıyor.

iPhone kararı yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Read More