Apple tarafından 2022’de tanıtılacağı iddia edilen tüm ürünler

Teknoloji devi Apple, 2022 için büyük planlar içerisinde. Firma yeni yılda hemen her kategoride yeni ürünler ile karşımıza çıkacak.

Apple’a yönelik sağlam kaynaklar sürekli olarak firmanın 2022 planlarını karşımıza çıkarmaya devam ediyor. Peki yeni yılda dev isimden tam olarak neler geliyor? İşte şimdiye kadar yolda olduğu aktarılan ürünler ve ortaya çıkan tüm detayları.

Yeni iMac Pro:

2022 ilk yarısı içerisinde gelecek bilgisi verilen yeni iMac Pro, söylendiği kadarıyla son çıkan MacBook Pro’lar gibi 120 Hz Mini-LED ekran üzerine kurulacak.

Kaynaklara göre burada 32 inç değil 27 inç ekran bizleri karşılayacak. Tasarım ise M1 işlemcili 24 inç iMac gibi olacak, yani bilgisayarın alt kısmında kalın bir çerçeve bulunacak. Bu model “Pro” takısından dolayı siyah / gri renklerde lanse edilecek ve bilgisayarda çerçeveler beyaz değil siyah renkli olacak.

Temel versiyonu 16 GB RAM + 512 GB depolama taşıyacak bilgisi verilen hepsi bir arada bilgisayar, gücünü yeni MacBook Pro’lar gibi M1 Pro ve M1 Max işlemcilerden alacak. HDMI, USB-C ve SD Kart yuvası gidi portlar taşıdığı aktarılan ürün, Ethernet yuvasını ise güç adaptöründe barındıracak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni MacBook Air:

Kaynaklara göre yeni MacBook Air modeli, M2 işlemci (M1 Pro ve M1 Max’ten güçsüz) üzerine kurulacak, MagSafe dışında sadece USB-C portlarına sahip olacak ve 24 inç iMac gibi beyaz ön çerçeve taşıyacak.

2022’de tam olarak ne zaman lanse edileceği bilinmeyen ancak ilk çeyrek çıkışı olası olan dizüstü, söylendiği kadarıyla fansız olarak görev yapacak ve 1080P webcam taşıyacak

2022 MacBook Air modeli, aynı kaynağa göre 30W güç adaptörü ile gelecek ve M1 MacBook Air modelinden biraz daha pahalı olacak. Bir ihtimalle mini-LED ekran taşıyacak dizüstü, beyaz çerçeve, MacBook Pro’lar gibi ekran çentiği, şarj için mıknatıs temelli MagSafe, beyaz klavye ve ince gövde gözler ile yolda bulunuyor.

Yeni Mac mini:

Yüksek ihtimalle M2 işlemci taşıyacak model, ince gövdeli, üstü şeffaf bir tasarıma sahip olacak ve birçok temel portu bünyesinde barındıracak. Bu ürün “üst seviye” Mac mini olarak lanse edilecek.

Yeni Mac Pro:

Beklentinin yüksek olduğu model, yüksek ihtimalle birden fazla M1 Max işlemciden oluşturulmuş çok güçlü bir işlemci taşıyacak ve mevcut Mac Pro’ya oranla çok daha ufak olacak. Profesyoneller Apple Silikon’lu Mac Pro’yu çok merak ediyorlar.

Yeni giriş seviyesi MacBook Pro:

Bu model hakkında henüz çok fazla bilgi bulunmuyor. Ancak bu dizüstünün “düşük” seviye olacağı söyleniyor. Bu açıdan modelde “Pro / Max” değil M2 işlemci kullanılabilir.

AirPods Pro 2:

2. nesil AirPods Pro olarak de isimlendirilebileceği düşünülen yeni kablosuz kulaklık, pazara 2022’nin üçüncü çeyreğinde çıkarılacak. Hatırlarsınız ürün için kısa süre önce bazı tasarımlar karşımıza çıkmıştı. Silikon uçlar ile beraber kulak içi formunu benimseyen bu modelin en çok dikkat çeken yanı, haznenin altındaki hoparlör ızgaraları olmuştu. Bunların kaybolma durumlarında yüksek şiddette ses çalarak hazneyi bulmayı kolaylaştıracağı iddia ediliyordu.

Bu görseldeki haznenin yanında aynı zamanda özel bir bağlantı kısmı da yer alıyor. Bunun da hazneyi herhangi bir yere sabitlemek ya da hazneye bir tutma / taşıma kayışı takmak için konulduğu belirtiliyor. Yüksek ihtimalle Apple, AirPods’lar için de özel taşıma kılıfları ve aksesuarlar geliştiriyor.

AirPods Pro’nun yenisinde bildiğimiz kadarıyla sağlık ölçüm özellikleri de olacak. Hatta Apple’nu bu konuda çok iddialı olduğu gelen bilgiler arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni iPad Pro:

Yeni iPad Pro’ların en büyük özelliği kablosuz şarj özellikleri olacak gibi görünüyor. Bu OLED değil mini-LED ekran taşıyacak modellerin yeni bir tasarım taşıması da beklentiler dahilinde yer alıyor.

Yeni iPad / iPad 10:

Bu model hakkında henüz çok fazla bilgi bulunmuyor. Ancak yeni bir tasarım bekleniyor.

Yeni iPad Air 5:

Bu model hakkında henüz çok fazla bilgi bulunmuyor. Hali hazırda güncel tasarımlı bu tabletin gövde yapısı değişmeyecektir. Burada sadece teknik donanım artışı bekleniyor.

Yeni Apple Watch SE:

Bu model hakkında henüz çok fazla bilgi bulunmuyor. Bu giriş seviyesi akıllı saatin sadece iç donanımda güncelleme görmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Watch Series 8 serisi:

Watch Series 8, ekran konusunda sağlam bir kaynağa göre üç farklı gövde boyutuyla gelebilir. Apple şimdiye kadar kişilere hep iki farklı gövde boyutu sundu. Burada gelecek üçüncü boyutun ise Apple Watch dünyasındaki en büyük saat için planlandığı düşünülüyor. Bu da mantıklı görünüyor çünkü büyük saat seven milyonlar bulunuyor. Boyuta bağlı olarak bir Apple Watch’a konulan en büyük ekran da yolda olabilir.

Yeni modelde yüksek ihtimalle vücut sıcaklığı ve tansiyon ölçüm sensörleri de olacak. Gelen bilgilere göre Apple ve tedarikçileri yeni akıllı saate kan şekeri ölçümü özelliğini koymak adına ciddi şekilde çalışma içerisinde bulunuyor.

Watch Series 7’ye yeni bir sağlık sensörü koymayan Apple, kan şekeri ölçümü ile kullanıcıları gerçekten çok memnun edecek. Burada ölçüm, yani kandaki şeker miktarı, kısa dalga boylu kızılötesi sensör aracılığıyla belirlenecek.

Sporculara özel Apple Watch:

Zorlu şartlara özel, spesifik olarak da profesyonel sporculara odaklanacak Apple Watch’ın çıkışı 2022’nin sonunda yapılacak. Bu model kaynaklara göre darbelere, toza, suya ve düşmelere çok dayanıklı heybetli bir kasa üzerine kurulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 14 ailesi:

iPhone 14 ailesinde bildiğimiz kadarıyla 14, 14 Pro, 14 Max ve 14 Pro Max modelleri yer alacak. Yeni yılda mevcut mini’nin yerini Pro olmayan standart “Max” alacak. 2022 iPhone’lar iki adet 6,08 inç ve 2 adet 6,68 inç ekranlı modellerden oluşacak.

Kaynaklara göre iPhone 14’lerin hepsinde 120 Hz ekran olmayacak. Daha önce bunun aksi söylenmişti ancak bu gerçek olmayabilir. Yine sadece Pro ve Pro Max modellerinde 120 Hz ekran sunulabilir. Diğer modellerde 60 Hz ekran karşımıza çıkabilir.

Ortaya çıktığı kadarıyla yeni ailede sadece iPhone 14 arkasında çift kamera taşıyacak. Diğer üç modelin arkasında üçlü kamera kullanılacak. Pillerinin büyüyeceği iddia edilen telefonlar, elbette yine 5G desteğine sahip olacaklar.

Modeller güçlerini ortak olarak 5 nm üretim sürecinden çıkan olası adıyla A16 Bionic işlemciden alacak. Bazı kaynaklar telefonlarda 4 nm işlemcinin olacağını aktarıyor ancak TSMC’nin son açıklaması, modellerin işlemcisi için “N4P” adı verilen 5 nm üretim sürecinin kullanılacağını gösteriyor.

Telefonlar ayrıca Wi-Fi 6E kablosuz bağlantı teknolojisine sahip olacak. Bu sayede modeller iPhone 13’lere oranla daha kararlı ve yüksek hızda kablosuz veri aktarımı yapabilecek.

Ayrıca telefonlardan 14 Pro ve 14 Pro Max, port olarak USB-C taşıyabilir. Bu bilgi halen yüzde 100 kesin değil ya da çok sağlam bir kaynaktan gelmiyor. Ancak Apple’ın “Pro” modellere USB-C koyması oldukça olası görünüyor.

Yeni iPhone SE:

Olası adıyla iPhone SE 3, 2022’nin ilk çeyreğinde raflardaki yerini alacak bilgisi veriliyor. Taşıdığı A15 Bionic işlemci ile fiyat-performans konusunda çok iddialı olacak izlenimi oluşturan SE 3, kaynaklar haklıysa 4,7 inç 60 Hz LCD ekran ile gelecek ve Touch ID’ye sahip bir home butonu taşıyacak.

Aynı zamanda A15 Bionic sayesinde 5G desteğine sahip olacağı da söylenen iPhone SE 3, iPhone SE ile benzer tasarımda olacak. 2023 ya da sonrasında ise Apple’dan SE Plus isimli daha büyük ekranlı bir model gelecek gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2022 için en önemli model Apple imzalı ilk AR / VR başlık modeli olacak

Apple analisti Ming-Chi Kuo’nun açıklamasına göre merak edilen ürün 2022’nin sonunda (Dördüncü çeyrek içinde) gelecek ve Mac seviyesi (M1 işlemci özelinde rakiplerinin çok ötesinde) performans sunacak. Hatta modelin birden fazla işlemciye sahip olacağı dahi aktarılıyor.

Söylendiği kadarıyla üründeki bir işlemci yüksek performanslı işleri, diğeri ise düşük performans gerektiren işlemleri (Spesifik olarak sensör verilerini işleme) yerine getirecek. Böylelikle yüksek performans ile yüksek pil ömrü bir arada sunulabilecek.

Bu işlemciler sayesinde modelin iPhone, iPad ya da bir Mac bilgisayardan bağımsız olarak çalışabileceği de gelen bilgiler arasından öne çıkıyor. Ming-Chi Kuo, ürünün AR yanında üst seviye VR yani sanal gerçeklik deneyimi sunacağını da aktarıyor. Söylendiği kadarıyla başlıkta 4K Micro OLED ekranlar yer alıyor ve bunlar direkt olarak Sony’den geliyor.

Dün konuşan Gurman’a göreyse model spesifik olarak oyun, media tüketimi ve iletişime odaklanacak. Burada en çok oyun tarafının öne çıkacağı aktarılıyor. Çünkü modelde çok güçlü işlemci ya da işlemciler var, bu işlemci ya da işlemcileri bir fan soğutuyor ve başlığın kendisinde özel bir uygulama marketi (Apple’a Watch’ın olduğu gibi başlığa özel App Store) bulunuyor.

Apple’ın 2022’de başka ürünler satışa sunması da olası. O ürünlerin söylentileri gelirse sizlerle onları da paylaşacağız. Elbette bu ürünlerin çoğu Türkiye pazarındaki büyük bir kitleye kesinlikle hitap etmiyor. Bunun “maddiyat” odaklı nedeni ise hemen aşağıda:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginiz Çekebilir

Xiaomi’den çok dikkat çeken konsept telefon modeli

Read More