“Apple Studio Display” ve “Mac Studio” yolda olabilir

Apple, eğer ortaya çıkanlar doğruysa Apple Studio Display isimli bir profesyonel monitör geliştiriyor. Mac Studio da geliyor gibi duruyor.

Apple tarafından sanal olarak yapılacak 2022’nin “Peek performance” mottolu ilk etkinliği öncesinde ilginç ürün sızıntıları gelmeye devam ediyor. Bunlardan birisi bugün gündeme gelen Apple Studio Display isimli monitör modeli. 9to5Mac‘e göre bu monitör Pro Display XDR’dan farklı olarak 6K değil 7K çözünürlükte bir panel üzerine kurulacak. 7K çözünürlük ile beraber XDR’dan ayrılarak 32 inç değil 36 inç gibi oldukça büyük bir boyuta sahip olacağı iddia edilen model, yüksek ihtimalle mini-LED temelli (LCD) olacak ve fiyat konusunda sınırları zorlayacak. Bu arada firmadan yeni yılda nispeten uygun fiyatlı başka bir harici monitör modeli de gelebilir. Bu olası ikinci model normal kullanıcıya odaklanacaktır.

Bu arada yine 9to5Mac’e göre “Mac Studio” bilgisayar modeli de yolda bulunuyor. Kaynaklara göre Mac Studio, Mac mini üzerine kuruluyor ancak çok daha güçlü bir donanım taşıyor. Spesifik olarak M1 Max işlemci taşıyan ürün için iki farklı versiyonun geliştirildiği aktarılıyor. Diğer sürüm de M1 Max işlemciden de güçlü bir işlemci yer alıyor.

Apple’dan 2022 içerisinde elbette başka ürünler de gelecek ve şirket bu yıl özellikle Mac’lere odaklanacak. Firmanın 2022’deki tüm Mac modelleri Mark Gurman’a göre şunlar olabilir:

-M1 Pro işlemcili yeni Mac mini: Bu modelin yeni tasarıma sahip olacağı uzun zamandır aktarılıyor. Daha önce M1 Max opsiyonu da gündeme gelen sürüm, son durumda sadece M1 Pro ile satışa sunulacak gibi görünüyor. 

-M2 işlemcili Mac mini: Bu modelin yıl sonunda gelmesi ve normal kullanıcıya hitap etmesi bekleniyor.

-M2 işlemcili 13 inç MacBook Pro: Bu modelin eski nesil MacBook Pro’lar ile benzer bir tasarıma sahip olması bekleniyor. Üründe yüksek ihtimalle 60 Hz LCD ekran ve yeni dizüstülerden kaldırılan TouchBar birimi yer alıyor.

-M2 işlemcili 24 inç iMac: Bu modelin mevcut M1’li iMac’ten sadece yeni M2 işlemci ile ayrılması bekleniyor.

-M2 işlemcili MacBook Air: Uzun zamandır beklenen ürün, M1 işlemcili MacBook Air’in yerini alacak ve yenilenmiş bir tasarıma sahip olacak.

-M1 Pro ve M1 Max opsiyonlu iMac Pro: Bu model 24 inç M1 iMac gibi görünecek ancak 27 inç 120 Hz mini-LED ekran üzerine kurulacak. Bir ihtimalle 8 Mart etkinliğinde tanıtılması beklenen ürün, profesyonellere odaklanacak.

-M1 Max işlemcili Mac Pro: Bu model, mevcut Intel Mac Pro’ya oranla çok daha ufak olacak ve M1 Max’in çok daha güçlü bir versiyonuna sahip olacak. Gurman’a göre bu sürümde işlemci açısından tam olarak iki seçenek sunulacak. Bir seçenekte 20 CPU ve 64 GPU çekirdeği yer alacak. Üst sürümde ise tam 40 CPU çekirdeği ile 128 GPU çekirdeği bir araya gelecek. Bilgisayarda yüksek olasılıkla 1 TB’a kadar RAM opsiyonu olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple bu yılın sonunda ayrıca gelişmiş kablosuz kulaklık AirPods Pro 2, Apple Watch Series 8, Apple Watch SE 2, sporculara özel Apple Watch ve iPhone 14 ailesini de tanıtacak.

Not: Görsel temsilidir.

Apple Studio Display yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

Read More