Apple, Rusya’da ürün satışını durdurdu ve yasaklar getirdiRusya Apple Tim Cook

Teknoloji devi Apple, diğer firmalar gibi beklenen bir adımı attı ve biraz önce Rusya’da ürün satışını durdurdu. Ayrıca bazı yasaklar da geldi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali üzücü şekilde devam ediyor. Bu yüzden her iki taraftan da yüzlerce kayıp verilmiş durumda. Yaşanan durumlar nedeniyle birçok ülke Rusya’ya ciddi yaptırımlar açıkladı. Bunlar arasına geçtiğimiz hafta Apple için gelen bir istek de eklendi. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, Apple’ın aktif CEO’su Tim Cook’a resmi bir yazı gönderdi ve Apple’ın Rusya merkezli ürün satışlarını bitirmesini istedi. Fedorov aynı zamanda uygulama marketi App Store’a erişimin kapatılmasını da istemişti. Apple biraz önce bu adımı attı ve Rusya merkezli ürün satışları durdurdu.

Bu arada Apple, ürün satışına ek olarak bir yasaklama da yaptı. Firma Rus devletine bağlı RT News ve Sputnik’in uygulamalarını App Store’dan kaldırdı. Ek olarak Apple Maps’in canlı trafik özelliği Google Maps için de yapıldığı gibi Ukrayna merkezli olarak kapatıldı. Bu sayede işgalciler buralardan herhangi bir veri elde edemeyecek.

Ukrayna’da yaşananlar hakkında Tim Cook Twitter’dan şunu yazmıştı: “Ukrayna’daki durum için derin endişe duyuyorum. Oradaki ekiplerimiz için elimizden geleni yapıyoruz ve gereken yerel insani yardım çabalarını destekleyeceğiz. Şu anda zarar görenleri ve tehlikede olanları düşünüyorum ve barış isteyenlere destek veriyorum.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir kez daha belirtmek istiyoruz. Yaşanan bu savaşın bir an önce bitirilmesini ve özellikle sivillere zarar gelmemesini temenni ediyoruz. Ülkelerin günümüzde diplomatik yollardan sapmaması gerekiyor. Savaşın kimseye ama kimseye bir faydası olmuyor. Aynı şekilde savaşların hiçbir zaman bir galibi de olmuyor. Taraflar her zaman büyük kayıplar yaşıyor.

I’ve contacted @tim_cook, Apple’s CEO, to block the Apple Store for citizens of the Russian Federation, and to support the package of US government sanctions! If you agree to have the president-killer, then you will have to be satisfied with the only available site Russia 24. pic.twitter.com/b5dm78g2vS

— Mykhailo Fedorov (@FedorovMykhailo) February 25, 2022

Apple hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

Read More