Apple Music ve Spotify karşısına TikTok Music çıkabilirTikTok LOG Tasarım

Çevrimiçi müzik pazarına yakında bir seçenek daha dahil edilebilir. Çok yakında pazarı TikTok Music sallayabilir.

TikTok sosyal medyanın en popüler merkezlerinden ve platformun kalbinde direkt olarak müzik yer alıyor. Hatta birçok yapımcı şirket çatısı altındaki sanatçıların şarkılarını TikTok’ta popüler hale getirmeye çalışıyor, TikTok üzerinde bir anda çok eski şarkılar inanılmaz popüler hale gelebiliyor. Müziği başından bu yana odak noktasına koyan firma, kısa süre önce TikTok Music markasının sahibi oldu. Bu ne anlama geliyor? Duyumlara göre firma çevrimiçi müzik pazarına girmeye, alanda Apple Music, Spotify ve fazlası birçok büyük firmanın karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Uygun bir fiyata bünyesine büyük sayıda kullanıcı çekme şansı bulunan bu servis, yakında netlik kazanacaktır.

Geçtiğimiz aylarda paylaşılan Midia Research araştırmasına göre çevrimiçi müzik servisi pazarın lideri, 2021’in ikinci çeyreğinde yüzde 31’lik pazar payı ile Spotify olmuştu. İkinci sırada yüzde 15’lik pazar payı ile Apple Music yer almıştı. Üçüncü sırayı ise yüzde 13’lük pazar payları ile Amazon Music ve Tencent Music paylaşmıştı. Listenin devamında yüzde 8 pazar payı ile YouTube Music karşımıza çıkarken, diğer isimlerse alanda pek bilinmedik NetEase, Deezer ve Yandex olarak listelenmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spotify, 2021’in sonunda 180 milyondan fazla ücretli aboneye ulaşmıştı. Firmanın aylık aktif kullanıcı sayısı ise 406 milyonun üzerinde yer alıyordu. 2022’nin ilk çeyreğinde servis toplam 182 milyon ücretli aboneye ulaştı. Firmanın 2022’nin ilk çeyreğindeki aylık aktif kullanıcı sayısı ise 422 milyona kadar çıktı.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan 2022’nin ikinci çeyrek sonuçlarında ise 188 milyon ücretli aboneye ulaşıldığı aktarıldı. Toplam kullanıcı sayısı ise 433 milyon seviyesine ulaşıldı. Abone sayısını devamlı olarak artıran firma, bunu kâra döndürme konusunda ise zorluk yaşıyor.

TikTok Music yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Read More