Apple, mühendisleri kaçırmamak adına yine büyük ödemeler yapıyorApple

Teknoloji devi Apple, bazı mühendislerini kaçırmamak / elinde tutmak için bir kez daha büyük ödemeler gerçekleştiriyor.

Apple, dünyanın en değerli teknoloji şirketlerinden birisi ancak bu durum çalışanlarını elinde tutmasına yetmiyor. Firmanın birçok çok önemli ismi zaman zaman başka şirketlere geçebiliyor. Tahmin edebileceğiniz üzere şirket bunu istemiyor. Bu durum hem mevcut işleyişi bozuyor hem de önemli gelecek planlarının başka firmalara gitmesine neden oluyor. Apple, bu durumu engelleme adına geçtiğimiz yıl bazı mühendislerine 50 bin ila 180 bin dolar arasında hisse senedi bonusu vermişti. Bu mühendislerin, işlemci, donanım, yazılım ve operasyon kategorilerinde olduğu aktarılırken, bazı mühendislere 80 bin ila 120 bin dolar arasında hisse senedi verildiği de aktarılmıştı. O zaman bu adımın arkasında spesifik olarak Meta yer alıyordu. Çünkü Meta’nın o zaman Apple’dan tam 100 farklı mühendisi işe aldığı belirtilmişti.

İşte buna benzer bir adım yine gündemde yer alıyor. Bloomberg’in aktardığı kadarıyla Apple bu sefer bazı kilit kademelerdeki mühendislerine 100 bin ile 200 bin dolar arasında hisse senedi bonusları veriyor. Bu bonusları verdiği kişileri özel anlaşmalar ile en az dört yıl bünyesinde tutmayı garanti altına alan Apple, aktarıldığı kadarıyla bu sefer ödüllendirmede daha seçici davranıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Önümüzdeki hafta iOS 16 gibi yeni işletim sistemlerini tanıtacağı haziran ayında olacak WWDC 2022 etkinliği için davetiye göndermesi beklenen teknoloji devi, biliyorsunuz 2022’ye Peek Performance isimli etkinliği ile başladı ve burada birçok donanım duyurusu yaptı.

Eğer halen görmediyseniz ilginizi çekebilecek ürünler: Apple Mac Studio ve Studio Display

Read More