Apple M1, M1 Pro, M1 Max ve M1 Ultra işlemcileri anlama rehberi

Dün akşam yapılan resmi lansman ile beraber genel olarak Apple M1, M1 Pro, M1 Max ve M1 Ultra işlemciler sunulmaya başlandı.

Apple Silikon işlemciler, yani Apple tarafından geliştirilen ARM mimarili yeni nesil işlemciler, sayı olarak artmaya başladı. Dün akşam yapılan “Peek Performance” etkinliği ile teknoloji devi “Apple Silikon” serisindeki dördüncü işlemciyi de karşımıza çıkardı. Peki Apple M1, M1 Pro, M1 Max ve M1 Ultra işlemcilerin teknik özellikleri neler? Bunların hepsini sizler için toplu olarak bir araya getirmek istedik:

M1:

8 çekirdekli CPU, 7 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine
8 çekirdekli CPU, 8 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine

M1 Pro:

8 çekirdekli CPU, 14 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine
10 çekirdekli CPU, 14 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine
10 çekirdekli CPU, 16 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine

M1 Max:

-10 çekirdekli CPU, 24 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine
-10 çekirdekli CPU, 32 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine

M1 Ultra:

20 çekirdekli CPU, 48 çekirdekli GPU ve 32 çekirdekli Neural Engine
20 çekirdekli CPU, 64 çekirdekli GPU ve 32 çekirdekli Neural Engine

Apple M1 işlemci şu an Mac mini, MacBook Air, MacBook Pro, iPad Pro, iPad Air ve 24 inç iMac içerisinde alınabiliyor. M1 Pro işlemcili yeni nesil MacBook Pro’ya özel bırakan Apple, M1 Max işlemciyi yeni nesil MacBook Pro yanında dün tanıtılan Mac Studio içerisinde sunuyor. İki adet M1 Max işlemciyi bir araya getiren M1 Ultra işlemci ise şu an için sadece ufak masaüstü bilgisayar Mac Studio içerisinde kullanılıyor.

Peki bu işlemcilerden hangisi seçilmeli? Aslında burada seçim oldukça kolay. Temel ihtiyaçlar için tercih edilmesi gereken işlemci direkt olarak M1. Bütçe sınırı olan profesyoneller için en uygun olan fiyat-performans işlemcisi M1 Pro. Bütçe sorunu olmayan ve yanlarında taşıyabilecekleri çok güçlü bir bilgisayar isteyen profesyoneller için en iyi seçenek ise M1 Max modeli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ben masa başında sabit çalışıyorum ve yüksek performans istiyorum diyenlerin de en iyi seçeneği M1 Max işlemci. Ben olabilecek en yüksek performansı istiyorum, çok ağır işlem gücü gerektiren 3D tasarım vb. gibi işler yapıyorum ve masa başında sabit çalışıyorum diyen kullanıcıların ise M1 Ultra‘ya yönelmesi gerekiyor.

Burada şunu da belirtmek gerekiyor. M1 işlemci maksimum 16 GB RAM ile alınabiliyor. M1 Pro ile maksimum 32 GB RAM alınabiliyor. M1 Max ile maksimum 64 GB RAM sunulurken, M1 Ultra işlemci tam 128 GB RAM ile donatılabiliyor.

Apple’ın ürün gamında şu an sadece iki farklı Intel işlemci taşıyan Mac bilgisayar bulunuyor. Geldiğimiz en son noktada artık Intel işlemciye sahip bir Mac bilgisayar alınması genel olarak tavsiye edilmiyor.

Peki gelecekte ne olacak? Apple “Peek Performance” etkinliği kapsamında Apple Silikon temelli yeni Mac Pro’nun yolda olduğunu duyurdu. Bu 2022 bitmeden gösterilmesi beklenen modelde yüksek ihtimalle iki ya da dört adet M1 Ultra işlemci bir araya gelecek. Buna ek olarak yeni nesil Mac Pro için özel işlemci modülleri de hazırlanabilir. Yani kişiler sisteme ihtiyaçları doğrultusunda işlemci ekleyebilir.

Apple M1, M1 Pro, M1 Max ve M1 Ultra işlemciler özelinde bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Read More