Apple, kulak zarını yırtan AirPods Pro üzerinden dava edildiApple AirPods Pro

Teknoloji devi Apple, bu sefer bir yasal konu ile gündemde. Bu konunun merkezinde bir çocuk ve AirPods Pro yer alıyor.

Apple’ın AirPods modelleri çok beğeniliyor ve her ay milyonlar satıyor. Burada en çok dikkat çeken seçeneklerden birisi olan AirPods Pro, ortaya çıktığı kadarıyla 2020 yılında ABD’de yaşayan 12 yaşındaki bir çocuğun kulak zarını yırtmış. Peki bu nasıl olmuş? AirPods Pro takılıyken kısık seste Netflix izleyen çocuk, bir anda çok yüksek tonda gelen “AMBER Alert” ile karşı karşıya kalmış. Kulak içi kulaklıktan gelen bu çok yüksek ses, açılan davaya göre çocuğun kulak zarını yırtacak kadar etki yaratmış. Türkiye’de olmayan AMBER uyarıları (America’s Missing: Broadcast Emergency Response), istenirse ayarlar içerisinde kapatılabiliyor ancak yerleşik olarak açık şekilde geliyor. Bu arada bu konuda başka kişilerin de şikayetleri bulunuyor.

AirPods’ların özellikle uyarılar konusunda sesi bir anda çok yüksek şekilde açabildiği belirtiliyor. Bu uyarılardan çok fazla sayıda rahatsız olan kişinin şikâyeti bulunuyor. Bu dava hakkında bir açıklama yapmayan Apple, durum nedeniyle kalıcı işitme hasarı kalan çocuğa ve ailesine ciddi bir tazminat ödemek zorunda kalabilir.

Bundan önce de direkt olarak Apple tarafından Rivos firmasına açılan bir dava ses getirmişti. Yapılan açıklamaya göre Rivos, Apple’ın işlemci üretim sürecinde çalışan / çalışmış 40’tan farklı çalışanı bünyesine kattı. Burada Apple’ı en çok kızdıran ise yapılan hırsızlıklar oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ortaya atılan iddialara göre Rivos’a geçen bazı çalışanlar, beraberlerinde Apple’dan çaldıkları çok sayıda kritik bilgi / doküman ile gitti. Burada çıkmış ve çıkacak işlemcilere ait çok sayıda gizli bilginin olduğu ve bu hırsızlık sürecinde Rivos’un merkezde olduğu iddia ediliyor. Bu yüzden Rivos’a karşı fazlasıyla haklı görünen bir dava açan Apple, mevcut şartlar ışığında bu davadan çok büyük tazminatlar ve cezalar ile dönebilir.

AirPods Pro gelişmesi yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Read More