Apple, kendin tamir et programını genişlettiğini duyurduApple

Apple, geçtiğimiz aylarda iPhone’lar için kendin tamir et programını başlatmıştı. Bu program bugün MacBook tarafına da genişledi.

Apple, yıllardır gelen tamir odaklı birçok şikâyet sonrasında geçtiğimiz yıl beklenmedik bir adım atmış ve “Self Service Repair” programı ile karşımıza çıkmıştı. Bu program kapsamında iPhone 13 serisi, iPhone 12 serisi ve iPhone SE (3. Jenerasyon) sahibi kullanıcılar, Apple’ın resmen sağladığı parça, doküman ve araçlar ile kendi tamir işlemlerini evlerinde kendisi yapabilir hale geldi. Bu sayede bozulan ve çözümü kolay olan bir parça için Apple’a gidilmesine gerek kalmadı, elektronik konusunda biraz bilgi sahibi olan hemen herkes kendi telefonunu tamir edebilmeye başladı. İlk yapılan açıklamada süreç ileride M1’li Mac bilgisayarlar gibi daha fazla cihaz için de açılacak denilmişti ve bugün itibarıyla verilen bu sözde duruldu. Bugün kendi tamir et programına M1’li MacBook Pro ve M1’li MacBook modelleri de dahil edildi.

Sürpriz olmayacağı üzere yine ilk olarak yurt dışında, spesifik olarak da ABD’de başlayan süreç kapsamında kişiler, M1’li MacBook’larının ekranını, üst kasayı, pilini ya da trackpad birimini kendileri değiştirebilecek. İlerde altyapıya başka parçalar da dahil edilecek. Apple bu süreç için gerekli tüm dokümanları ve parçaları sürece dahil olan kişilere sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu tamir programı hakkında yapılan ilk açıklamada “Orijinal Apple parçalarına daha geniş erişim imkânı vererek onarım gerektiğinde müşterilerimize daha da fazla seçenek sunuyoruz.” diyen Apple COO’su Jeff Williams, sözlerine şöyle devam etmişti: “Geçtiğimiz üç yıl içinde Apple, orijinal Apple parçalarına, araçlarına ve eğitimlerine erişebilen servis noktalarının sayısını neredeyse iki katına çıkardı. Şimdi ise kendi onarımlarını yapmak isteyenlere yeni bir seçenek sunuyoruz.”

İlginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Read More