Apple, iPhone ve diğer donanımları için “abonelik” sistemi planlıyoriPhone

Teknoloji devi Apple, en büyük gelir kaynaklarından olan iPhone ve diğer donanımları özelinde ilginç bir plan içerisinde bulunuyor.

Bloomberg’den Mark Gurman’ın haberine göre Apple, yüksek ihtimalle ilk olarak ABD pazarında iPhone ve diğer donanım ürünleri için “abonelik” sistemi sunmanın planlarını yapıyor. Bu sayede tüketiciler Apple’ın hazırladığı ürünleri aylık ücret vererek kullanabilecek ya da başka bir deyişle ürünleri aylık olarak kiralayabilecek. Çevrimiçi servislerde olduğu gibi donanımlara abonelik getirme ile kullanıcı kitlesini daha da büyütmek isteyen Apple, bu süreci kaynaklara bakılırsa ilk aşamada giriş yaptığı her pazarda sunmayacak. Örneğin böyle bir sistemin ilk aşamada Türkiye gibi pazarlarda aktif edilmesi çok olası görünmüyor.

Şu an abonelik temelli servislerden çok ciddi bir gelir elde eden Apple, bu donanım odaklı abonelik sistemiyle de ekstra olarak milyar dolarlarca para kazanabilir. Bu sistem sayesinde birçok kişi her yıl yeniledikleri iPhone gibi Apple ürünlerini satın almak yerine kiralayabilir, böylece iki taraflı bir kazanım elde edilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eylül ayında yapılacak Apple etkinliğinde karşımıza 6,1 inç OLED ekranlı iPhone 14, 6,7 inç OLED ekranlı 14 Max, 6,1 inç 120 Hz OLED ekranlı 14 Pro ve 6,7 inç 120 Hz OLED ekrana sahip 14 Pro Max modelleri çıkacak. Bu modeller için abonelik sisteminin olup olmayacağını ise zaman gösterecek.

iPhone planı yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Read More