Apple iPhone 13 fiyatlarına zam yaptı!


Perşembe gününden itibaren Apple Japonya, tüm iPhone modelleri için fiyatlandırmasını güncelledi. Bazı modellerin fiyatları %20’ye kadar arttı. Bu da Japon Yeni’nin son üç ayda değerinin yaklaşık %15’ini dolar karşısında kaybetmesinden kaynaklanıyor.

Örneğin iPhone 13 Pro, 128 GB depolama seçeneği için 122.800 yen ( 904 $) yerine 144.800 yen (1.066 $) olarak fiyatlandırılıyor. Bu arada, iPhone SE Gen 3 57.800 yen’den (~425 $) 62.800’e (~462 $) yükseldi. Apple’ın iPhone fiyatlarındaki artışı, şirketin yeni bir iPhone serisini piyasaya sürmesinin beklenmesinden kısa süre önce geldi. 

Apple iPhone 13 fiyatlarını yükseltti!

iphone

Şu anda, Apple yalnızca iPhone’larının fiyatını artırdı ve henüz Apple’ın Mac veya iPad serisindeki diğer ürünlerde herhangi bir fiyat ayarlamadı.

Dünya, ülkeler arasında enflasyonla (ve arz kıtlığıyla) uğraşırken, Apple gibi çok uluslu şirketlerin fiyatları belirli bir pazarda ayarlaması normal, bu nedenle bir para biriminin diğerlerine karşı gücündeki değişime karşılık fiyatlar değişkenlik gösterebiliyor. Son dönemlerde Japonya da enflasyon problemiyle baş ediyor ve orada da dolar kurunun karşısında parada bir değer kaybı söz konusu. Bu sebeple Apple’ın fiyatlarını artırması da normal. 

Ülkemizde de dolar kurundaki artış sebebiyle Apple ürünlerinin fiyatı fazlasıyla artmış durumda. Japonya da benzer bir durumla karşılaştı diyebiliriz.

Read More

Yorum yapın