Apple, iOS 14 için verilen desteğin geçici olduğunu açıkladıiOS 15.2 iOS 15 iOS 14

Teknoloji devi Apple, iOS 15 işletim sistemi çıkınca iOS 14 işletim sistemi için desteği kesmedi. Ancak bu dönem için artık sona gelindi.

Apple’ın iOS 15 sayfasında şu açıklama yer alıyor: “iOS şimdi Ayarlar uygulamasında iki farklı yazılım güncelleme sürümü arasından seçim yapmanıza olanak verebiliyor. En yeni özellikler ve en kapsamlı güvenlik güncellemeleri için iOS 15’in en son sürümüne hemen geçiş yapabiliyorsunuz. Veya iOS 14 kullanmaya devam edip yine de önemli güvenlik güncellemelerini almayı sürdürebiliyorsunuz.” İşte bu son kısım şimdiye kadar sorunsuz olarak devam etti ve iOS 15 ile beraber iOS 14 için de güncelleme geldi. Bu güncellemeler spesifik olarak güvenlik açıklarını kapatma odaklıydı.

Herkes Apple’ın bu süreci iOS 16 çıkana kadar kalıcı kıldığını düşünüyordu çünkü yukarıdaki açıklamada aksi bir tanım yoktu. Ancak bugün bir açıklama yapan teknoloji devi, iOS 14’ün desteğinin kalıcı değil geçici olduğunu belirtti. Firma en başında beri amacın bu şekilde olduğunu, bu sayede kişilere iOS 15’e geçiş için biraz zaman tanımayı hedeflediklerini açıkladı.

Peki şimdi ne olacak? Artık iOS 14 işletim sistemine herhangi bir güvenlik güncellemesi gelmeyecek. Yani iOS 14 kullanan iPhone’lar bazı güvenlik risklerine açık olacak. Artık güncel kalmak isteyenlerin direkt olarak iOS 15’e geçmesi gerekiyor. iOS 14’e geçen her cihazın iOS 15’e geçebildiği hatırlatılıyor. Kullanıcılar için o konuda bir sıkıntı bulunmuyor.

İlginizi Çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

Read More