Apple imzalı ilk otomobil için çalışmalar sürüyorApple Car

Elektronik pazarında teknoloji devi Apple, ilk otomobil modeli için aracı üreticiler ile aktif olarak görüşmeler içerisinde bulunuyor.

Apple tarafından bir otomobil geliştirildiği artık su götürmez bir gerçek. Hatta gelen bilgilere göre firma geçtiğimiz ay araç için Güney Kore merkezli bazı ziyaretlerde de bulundu. Şirketin bu ziyaretler ile amacı, belirli elektronik parçaları ve pil gibi kilit donanımları ülkedeki şirketlerden almak, onlarla ortak üretimler yapmak.

Bu konuya Güney Kore merkezli şirketlerin de çok yakın ilgi gösterdiği ve Apple’ın ilk otomobili için tedarik sürecine dahil olma konusunda bir yarış olduğu aktarılıyor. Hatta bazı şirketlerin Apple’dan gelen sorular ve talepler için “özel takımlar” kurduğu dahi belirtiliyor. Üretici firmalar rakiplerinin önüne geçebilmek adına Apple’a olabilecek en kısa sürede geri dönüşler yapmaya çalışıyor.

Bloomberg’in geçtiğimiz ay yayınladığı haberine göre araç için çıkış hedefi 2025 yılı olarak belirlenmiş durumda. Kaynaklar Apple imzalı ilk tamamen elektrikli otomobil modelinin direksiyon ve pedallar olmadan yollara çıkarılacağını aktarıyor.

Tamamen otonom yani sürücüsüz kontrol özelinde hazırlanan araç, yüksek ihtimalle tam bir gelecek gösterimi olacak ve sürücüyü devreden çıkararak araç içerisindeki herkesi birer yolcu haline getirecek. Araç için kendisi özel bir işlemci geliştirdiği gelen bilgiler arasında olan Apple, otomobil projesinde sürekli olarak personel değişimi yapıyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Read More