Apple için önemli karar! Şirket son anda müjdeyi duyurdu


2020’de Apple, Fransa’da 1,1 milyar Euro’luk (o tarihte 1,2 milyar ABD Doları) rekor bir para cezasına çarptırıldı. Şirket bu cezayı azaltmak için kolları sıvamış ve karşı dava başlatmıştı. Şimdi Reuters’in bildirdiğine göre, Paris temyiz mahkemesi cezayı üçte iki oranında azaltarak sadece 371,6 milyon Euro’ya (bugün 364,6 milyon dolar) düşürdü. Mahkeme, orijinal para cezasının “orantısız” olduğuna karar verdi ve cezayı yeterli bir miktara indirdi.

Apple için önemli karar! Şirket son anda müjdeyi duyurdu

Apple için önemli karar! Şirket son anda müjdeyi duyurdu - Resim : 1

İlk şikayete göre, Apple ve dağıtım ortakları Ingram Micro ve Tech Data birbirleriyle rekabet etmemeyi kabul ettiler. Böylece Apple ürünleri için toptan satış pazarı düzeldi. Bu, diğer premium distribütörleri, entegre distribütörlerin fiyatlarına uyacak şekilde fiyatları yüksek tutmaya zorladı. Apple, kararı “cesaret kırıcı” olarak nitelendirerek ve Fransa’da 30 yıllık yasal emsalleri attığını söyleyerek derhal karara itiraz etme planlarını duyurdu.

Apple hala karardan memnun değil ve Bloomberg’e para cezasını tamamen ortadan kaldırmak için Fransa’nın en yüksek mahkemesine başka bir temyiz başvurusunda bulunmayı planladığını söyledi. Fransa’nın antitröst kurumu (l’Autorité de la concurrence) da temyize gitmeyi düşünüyor. İndirim, Fransa ile AB ve Silikon Vadisi teknoloji firmaları arasında devam eden bir savaşın parçası. Geçen yıl Google, Fransa’daki haber hakimiyeti nedeniyle 500 milyon Euro para cezasına çarptırıldı ve yakın zamanda 4,34 milyar Euro’luk AB antitröst davasında Android sistemi hakimiyeti nedeniyle temyiz başvurusunu kaybetti, ancak ceza 4,12 milyar Euro’ya (4,04 milyar dolar) düşürüldü.

Read More

Yorum yapın