Apple, Hollanda’da bir kez daha 5 milyon euro ceza aldıApple

Teknoloji devi Apple, Hollanda merkezli ikinci cezayı da almış durumda. Peki bunun arkasında tam olarak ne yer alıyor?

Tekrar kısaca üzerinden geçmek adına birçok ülke Apple’ın App Store merkezli komisyon kesintilerini engellemek, uygulamalara alternatif ödeme yöntemleri eklemek istiyor. Bu süreçte geçtiğimiz haftalarda aktardığımız üzere Hollanda da yer alıyor. Hollanda merkezli “Authority for Consumers and Markets” ya da kısa adıyla “ACM”, Apple’ın ülkedeki çöpçatanlık uygulamalarına uygulama içi üçüncü parti ödeme yöntemleri koymasını kararlaştırdı. Apple da bir duyuru yaparak buna uyacağını açıkladı.

Ancak buna rağmen Apple süreçte tam olarak istenildiği gibi bir adım atmadı, Hollanda’daki çöpçatanlık uygulamaları halen uygulama içi üçüncü parti ödeme yöntemleri kullanmaya başlayamadı. Kaynaklara göre uygulamalarda halen sadece Apple’ın komisyon kesintili yerleşik ödeme sistemi kullanılıyor.

Bunun üzerine ACM tarafı bir hamleye imza attı ve Apple’a 5 milyon euro ceza kesti. Ayrıca bu ceza gerekli adımın atılmadığı her hafta katlanarak artacak ve 50 milyon euro seviyesine kadar gidebilecek denildi. İlk cezaya rağmen süreci tam olarak istenilen seviyeye getirmeyen Apple, bugün itibarıyla Hollanda’da bir kez daha 5 milyon euro ceza aldı.

Uygulama marketinde ve uygulamalarda kendi ödeme sistemini kullanan ve bu sayede inanılmaz yüksek gelirler elde eden Apple, daha önce aktardığımız üzere süreçle alakalı Güney Kore gibi ülkelerde de sıkıştırılıyor. Apple, başka ödeme sistemlerini potansiyel dolandırıcılık faaliyetleri nedeniyle tehlikeli bulurken, ülkeler ve geliştiriciler ise rekabet adına alternatiflere de izin verilmesini istiyor.

İlginizi Çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

Read More