Apple, Hollanda’da 50 milyon euro ceza seviyesine ulaştıApple 8 Mart etkinliği

Teknoloji devi Apple, Hollanda merkezli olarak 5 milyon euro ceza almaya devam ediyor. Firma bu konuda şimdilik en üst limite ulaştı.

Bilmeyenler için tekrar kısaca üzerinden geçmek adına birçok ülke Apple’ın App Store merkezli komisyon kesintilerini engellemek, uygulamalara alternatif ödeme yöntemleri eklemek istiyor. Bu süreçte direkt olarak Hollanda da yer alıyor. Hollanda merkezli “Authority for Consumers and Markets” ya da kısa adıyla “ACM”, Apple’ın ülkedeki çöpçatanlık uygulamalarına uygulama içi üçüncü parti ödeme yöntemleri koymasını kararlaştırdı. Apple da bir duyuru yaparak buna uyacağını açıkladı. Ancak buna rağmen Apple süreçte halen tam olarak istenildiği gibi bir adım atmadı. Bunun üzerine ACM tarafı Apple’a bir kez daha 5 milyon euro ceza daha kesti.

Bu artık 10. olan son ceza ile beraber kesilen toplam ceza 50 milyon euro seviyesine kadar ulaştı. Şirket bugün itibarıyla artık cezada şimdilik son noktaya ulaşmış durumda. Burada “şimdilik” diyoruz çünkü daha önce cezanın 50 milyon euro üstüne çıkmayacağı aktarılıyordu. Yeni gelen bilgilere göreyse bu söz konusu değil. Firmanın önümüzdeki dönemde istenileni halen tam olarak yapmaması halinde 5 milyondan daha büyük cezalar ile karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uygulama marketinde ve uygulamalarda kendi ödeme sistemini kullanan ve bu sayede büyük gelirler elde eden Apple, daha önce aktardığımız üzere süreçle alakalı Güney Kore gibi ülkelerde de sıkıştırılıyor. Apple, başka ödeme sistemlerini potansiyel dolandırıcılık faaliyetleri nedeniyle tehlikeli bulurken, ülkeler ve geliştiriciler ise rekabet adına alternatiflere de izin verilmesini istiyor.

Bu konuda Google da Android özelinde köşeye sıkıştırılıyor. Bundan dolayı Google kısa süre önce detaylarına burada yer verdiğimiz Spotify merkezli bir adım gerçekleştirdi.

Apple ceza almaya devam ederken bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

Read More