Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı bir “2023” ürünü olacak

Uzun zamandır gündemde olan Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı için bir kez daha tarih verildi. Başlık 2022’yi kaçırıyor.


Advertisement

Apple ilk AR/VR başlık modeli ya da artırılmış gerçeklik ile sanal gerçeklik altyapılarını bir araya getirecek harmanlanmış gerçeklik başlığı, sık sık aktardığımız üzere uzun süredir gündemde. Bazı kaynakların WWDC 2022’de, bazılarının ise yıl sonunda tanıtılabilir dediği ürün, geçtiğimiz hafta konuşan analist Ming-Chi Kuo’ya göre henüz seri üretime hazır durumda değil ve bunun için ciddi bir süre daha gerekiyor. Bu açıdan başlığın 2022’yi kaçıracağı ve 2023 yılında lanse edileceğini aktaran kaynak, bu konuda haklı görünüyor. Çünkü farklı başka kaynaklar da çıkış için direkt olarak 2023 yılına işaret ediyor. Artık model ile alakalı WWDC22’de herhangi bir duyuru beklenmiyor. Çünkü ürünün Apple için çok özel olduğu ve sırf buna özel bir etkinlik yapmak isteyebileceğin düşünülüyor. Bu açıdan ürün eylül ayında iPhone 14’lerin yanında da karşımıza çıkmayabilir.

Bu arada Apple’ın başlık için önemli isimleri bünyesine katmaya devam ettiği ve özel içerikler için Hollywood merkezli önemli isimler ile ortaklıklar kurduğu da aktarılıyor. Apple yüksek ihtimalle başlık için demo olması amaçlı özel 360 derece videolar üzerinde çalışıyor.

Ming-Chi Kuo, ürün için donanım ve yazılım açısından erken gösterimin iyi olmayacağını düşünüyor. Analist, Apple ürünü ve ürüne özel işletim sistemini WWDC22’de duyurursa rakiplerin hemen taklit projelerine başlayacağını aktarıyor. Analist, erken gösterim halinde birçok benzer ürünün 2023’ten yani Apple’ın resmi çıkışından önce pazara dolacağını aktarıyor.

Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı için çalışmalar yıllardır sürüyor. Geçen ay konuşan Mark Gurman’a göre Apple, başlığı yönetim kurulu üyelerine göstermiş durumda. Burada gerçek demo denemelerinin de yapıldığı aktarılıyor. Bu açıdan pratikte sergilenebilecek seviyede olan ancak ticari halende uzakta olan ürün, geliştirme sürecine yakın kaynaklara göre bünyesinde tam 14 farklı kamera taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu kameraların büyük bölümü söylendiği kadarıyla yüz ile ağız hareketlerini yakalamaya odaklanıyor. Apple’ın bu sayede dijital avatarlara çok gerçekçi yüz ifadeleri vereceği iddia ediliyor. Mühendisleri oldukça zorladığı aktarılan altyapı, bu tarz bir ürün için bu oldukça önemli görünüyor. Oyun odağını biraz kaçırdığı iddia edilen ürünün üzerinde, Apple’ı bırakan eski tasarım şefi Jony Ive’nin büyük katkısı olduğu da aktarılıyor.

Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı üzerinde bildiğimiz kadarıyla 2 binden fazla kişi aktif olarak çalışma yürütüyor. Bünyesinde spesifik olarak Sony imzalı 8K ekranlar taşıması kesin gibi duran başlık, bazı bilgilere göre çok güçlü bir Apple Silikon işlemci üzerine kuruluyor. Modelin halen 2 bin dolar üstünde, hatta 3 bin dolar seviyesinde bir fiyata sahip olacağı düşünülüyor.

Not: Görsel temsili ancak olasıdır.

Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Read More