Apple Haritalar reklamlar sunmaya başlayacak!


Apple son zamanlarda iPhone cihazlarda daha fazla reklam sunacağı detayı ile gündeme gelmişti. Şirket şimdi bu konuda aktif adımlar atıyor gibi görünüyor. Bloomberg’den Mark Gurman’a göre Apple, reklamları gelecek yılın başlarında Haritalar’a entegre edebilir. En son Power On bülteninde yazan Gurman, şirketin mühendislik ekibinin arama ağı reklamlarını desteklemek için yazılımı hazırlamaya başladığını söyledi. Tüketicilerin, Apple’ın bu çalışmayı 2023’te başlayacak şekilde entegre etmeye başladığını görecekleri bildiriliyor.

Apple Haritalar reklamlar sunmaya başlayacak!

Apple Haritalar reklamlar sunmaya başlayacak! - Resim : 1

Gurman daha önce şirketin yakın zamanda arama ağı reklamları içeren dahili bir Haritalar sürümünü test ettiğini bildirmişti. Apple zaten bu tür reklamları App Store üzerinden sunuyor. Geliştiriciler, arama sonuçlarında yazılımlarına öncelik vermesi için şirkete ödeme yapabilir ve kullanıcılar belirli terimleri girdiğinde sayfanın en üstünde görünmesini sağlayabilir. Gurman, Haritalar’daki arama ağı reklamlarının hemen hemen aynı şekilde çalışacağını söyledi. Örneğin, bir Meksika restoranı, insanlar “tacos” ve “ceviche” gibi terimleri aradığında yerel listelerde daha üst sıralarda yer alması için Apple’a ödeme yapabilir.

Bu planın amacı olarak Gurman, Apple’ın reklam gelirini önemli ölçüde artırma planının bir parçası olduğunu öne sürüyor. Baskıyı, şirketin reklam işinden sorumlu başkan yardımcısı Todd Teresi’ye bağladı. Bölüm, yıllık yaklaşık 4 milyar dolar gelir elde ediyor, Teresi zaman içinde yılda en az 10 milyar dolara çıkmayı umuyor.

Read More

Yorum yapın