Apple, Google ve Microsoft büyük bir yarışa girdi! Peki kazanan kim olacak?


Apple, Google ve Microsoft, FIDO Alliance ve World Wide Web Consortium’un parolasız oturum açma standardı desteğini genişlettirebilmek için bir araya geliyor.

Bu gerçekleşirse platformdan bağımsız olarak yakındaki bir cihazda bir uygulamada veya web sitesinde oturum açmak için bir telefon veya tablette FIDO kimlik doğrulamasının kullanılması yeterli olacak. Benzer şekilde, belirli bir cihazdaki her hesap, üstelik her yeni donanımda eklemek zorunda kalmadan, FIDO kimlik bilgilerine otomatik olarak erişebilecek.

Apple, Google ve Microsoft büyük bir yarışa girdi! Peki kazanan kim olacak?

Uygulamanın amacı, yalnızca belirli aşamalarda değil, tüm uygulamalar ve web siteleri için “uçtan uca” şifresiz oturum açmaya izin vermek. Her adımda oturum açmak için yalnızca biyometrik taramalar (yüzünüz veya parmağınız gibi) veya bir cihaz PIN’i kullanmanız gerekecek. Bu uygulamanın kullanıcıları bilgisayar korsanlarının ve dolandırıcılarının parola paylaşma talebi ile kişileri kandıran başarılı kimlik avı saldırılarını önleyeceği umuluyor.

Apple, Google ve Microsoft, “gelecek yıl” boyunca platformlarında gelişmiş sıfır parola özelliklerini kullanıma sunmayı planlıyor. Bu özelliği görebilmek için, önümüzdeki günlerde gelebilecek önemli bir işletim sistemi güncellemesini beklemeniz gerekebilir. Yine de, parolaların bugün olduğundan çok daha az gerekli olacağı yarınlar beklemeye değer olabilir.

Read More

Yorum yapın