Apple, dışa bağımlılığı azaltmak adına özel bir çip ekibi kurdu

Apple, uzun süredir kendi 5G modem birimini geliştiriyor. Ancak firma sadece bununla yetinmek istemiyor. İçeride yeni bir takım kuruldu.

Bilmeyenler için iPhone 12 ve 13’leri Qualcomm’un 5G modemi ile donatan Apple, 2022 model iPhone’larda da 5G modemi Qualcomm’dan alacak. Ancak gelen bilgiler doğruysa bu bir son olacak. Kaynaklara göre Apple, kendi geliştirdiği 5G modemi 2023’te kullanmaya başlayacak. Firmanın ilk 5G modemi olası ismiyle iPhone 15 ailesi ile karşımıza çıkarılacak ve bu modemleri TSMC üretecek.

Kaçıranlar için Apple, geçtiğimiz yıl Intel’in akıllı telefonlar için modem üreten biriminin büyük bölümünü 1 milyar dolara satın almıştı. Bu hamle sonucunda 2 binden fazla Intel çalışanı ve diğer bölüme bağlı varlıklar Apple’a geçmişti.

İşte bu taraftaki adımlar ve çalışmalar firmaya işlemcide olduğu gibi 5G tarafında da bağımsızlığı getirecek. Apple ayrıca bugün gelen bilgilere göre özel bir çip takımı da kurdu. Bu takıma birçok mühendis dahil ettiği aktarılan firma, kendi işlemcilerini hali hazırda ürettiği / tasarladığı için bu yeni ekip ile spesifik olarak kablosuz bağlantı donanımlarına odaklanıyor.

Apple’ın kurduğu bu ekip sayesinde özellikle telefonlar içerisinde yer alan birçok bağlantı donanımında Broadcom, Skyworks ve Qualcomm gibi firmalara olan bağımlılık bitebilir. Apple’ın telefonlar için “uzaydan iletişim” getirme konusunda çabaları da bulunuyor. Bu açıdan kurulan yeni çip takımı bu konuda da geliştirmeler yapabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, iPhone 14 serisi ile de gündemden düşmüyor

iPhone 14 ailesinde bildiğimiz kadarıyla direkt olarak 14, 14 Pro, 14 Max ve 14 Pro Max modelleri yer alacak. Yeni yılda mevcut mini’nin yerini Pro olmayan standart “max” alacak. 2022 iPhone’lar iki adet 6,08 inç ve 2 adet 6,68 inç ekranlı modellerden oluşacak.

Modeller son bilgilere göre Wi-Fi 6E kablosuz bağlantı teknolojisine sahip olacak. Ayrıca telefonlardan 14 Pro ve 14 Pro Max, port olarak USB-C taşıyacak. Bu bilgi halen yüzde 100 kesin değil ya da çok sağlam bir kaynaktan gelmiyor. Ancak Apple’ın “Pro” modellere USB-C koyması oldukça olası durumda.

Çünkü artık özellikle kaliteli video formatları ışığında yüksek aktarım hızı için USB-C’ye çok büyük ihtiyaç bulunuyor. Bu konuda 13 Pro ve 13 Pro Max özelinde ciddi eleştiri geliyor.

İlginizi Çekebilir

Google Earth için kısa süre önce büyük güncelleme yapıldı

Read More