Apple ateşle oynamaya devam ediyor! İşin sonu iyi bitmeyebilir!


Hangi işletim sistemi daha popüler ya da hangi işletim sistemi daha iyi gibi sorular, akıllı telefon sektörünün son 5 senesinde epey duyulmuştur. Her ne kadar iki tarafında kendine sonuna kadar sadık olan on milyonlarca fanı bulunsa da, genel kanı iOS’un daha stabil ve daha güvenli bir platform olduğu yönünde. Amerikalı teknoloji devi Apple’ın son hamlesi ise, bu durumu sağlamlaştırabilmek için atıldı.

Apple iOS’un kalitesini ve güvenliğini koruyabilmek adına uzun süredir güncellenmeyen uygulamaları siliyor. Amerikalı teknoloji devi, yılın üçüncü çeyreğinde de bu stratejisine devam etti ve toplam 540.000 adet uygulamayı daha App Store’dan kaldırdı. Ancak şirketin bu hamlesi sektörde türlü tartışmaları da beraberinde getirdi.

Apple ateşle oynamaya devam ediyor! İşin sonu iyi bitmeyebilir!

Silinen yeni uygulama grubundan sonra App Store’daki toplam uygulama sayısı 1.670.000 seviyelerine geriledi. Yani aslında silinen 540.000’lik uygulama neredeyse mağazadaki toplam uygulama sayısının 1/4’üne denk geliyor. İşte bu yüzden Apple’ın nitelik için niceliği öldürdüğü eleştirilerinin sesi iyiden iyiye yükselmiş oldu.

Gerçekten de iOS’un en büyük rakibi Android’e baktığımız zaman, bu işletim sisteminin online mağazası olan Google Play’de 3.500.000’in üzerinde uygulama bulunuyor. Ancak bu kadar çok uygulama olmasının temel nedeni ise, Google’ın Apple gibi 2 senedir herhangi bir güncelleme almayan uygulamaları kaldırmaması olduğu da gayet iyi biliniyor.

Read More

Yorum yapın