Apple, arama motoru alanında para için Google’a rakip olmuyorApple Google

Apple ve Google tarafına açılan ABD merkezli bir antitröst davası üzerinden önemli detaylar geldi, yakında fazlası da gelebilir.

İnternetin görünür yüzünü kontrol altında tutan Google, biliyorsunuz çok uzun yıllardır Apple cihazların Safari’deki yerleşik arama motoru olmak için milyarlarca dolar ödeme yapıyor. Geçtiğimiz yıllarda Google’dan Apple’a her yıl 8 ila 12 milyar dolar arasında bir rakam gidiyor bilgisi veriliyordu. En son bu konu gündeme geldiğinde sağlam sayılacak bir kaynak, “Google 2020’de Apple’a yerleşik arama motoru olarak kalmak adına 10 milyar dolar ödedi.” demişti. Bunun 2021 toplamında 15 milyar dolara, 2022’de ise 18 ila 20 milyar dolara ulaştığı aktarılmıştı. Ancak hiçbir zaman bu konuda resmi bir fiyat açıklaması yapılmadı.

ABD merkezli bir antitröst davası üzerinden öğrendiğimiz kadarıyla Apple ile Google arasında bu konuda direkt olarak yazılı olmayan bir anlaşma var. Buna göre Google, Apple’a arama motoru pazarına girmemesi ve kendi arama motoruna rakip geliştirmemesi için para ödüyor. Apple da bunu karşılığında Google’dan çok ciddi ödemeler alıyor.

Açılan antitröst davası kapsamında önümüzdeki dönemde Apple’dan ve Google’dan bu konuda alınan / verilen paraları net olarak açıklaması istenebilir. Google ile kurduğu anlaşma ile ABD’nin antitröst yasalarını ihlal ettiği ve rakiplere hiç şans vermediği aktarılan teknoloji devi Apple, süreç hakkında henüz resmi bir açıklama yapmıyor. Aynı şekilde Google’dan da henüz bir açıklama gelmiş değil.

İlginizi Çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

Read More