Android 14 işletim sistemi için seçilen ilginç kod adı bulunduAndroid 14

Google tarafından Android 14 işletim sistemi için ilginç kod adı bulundu. Firma bu yıl farklı bir tercihte bulunmuş durumda.

Resmi kodlarda bulunduğu kadarıyla Google, Android 14 işletim sistemini Upside Down Cake (Ters Dönmüş Kek -Pasta / Ters Kek – Pasta) gibi garip karşılanan bir kod adı ile beraber geliştiriyor. Bu isim elbette son kullanıcı için büyük önem arz etmiyor ancak yine de dikkat çekiyor. Peki Google daha önce Android sürümleri için hangi kod isimleri kullanmıştı? Cevap hemen aşağıda yer alıyor:

 1. -Android 1.5: Cupcake
 2. -Android 1.6: Donut
 3. -Android 2.0: Eclair
 4. -Android 2.2: Froyo
 5. -Android 2.3: Gingerbread
 6. -Android 3.0: Honeycomb
 7. -Android 4.0: Ice Cream Sandwich
 8. -Android 4.1: Jelly Bean
 9. -Android 4.4: KitKat
 10. -Android 5.0: Lollipop
 11. -Android 6.0: Marshmallow
 12. -Android 7.0: Nougat
 13. -Android 8.0: Oreo
 14. -Android 9: Pie
 15. -Android 10: Quince Tart
 16. -Android 11: Red Velvet Cake
 17. -Android 12: Snow Cone
 18. -Android 12L: Snow Cone v2
 19. -Android 13: Tiramisu
 20. -Android 14: Upside Down Cake

Android 14 işletim sistemi için henüz ortaya çıkmış bir yenilik ya da değişiklik gündemde yer alıyor.

Bu arada önümüzdeki aylarda tanıtılacak, genel kullanıma ise 2023 yılında girecek Tiramisu kod adlı yeni işletim sistemi Android 13 için de çalışmalar sürüyor. Sürüm en son çift eSIM kullanımını devreye sokabilir haberi ile ses getirmişti. Bu sayede bir Android telefonda iki farklı eSIM’in aynı anda çalışabileceği aktarılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söylendiği kadarıyla bunun için yeni bir telefona da gerek olmayacak. Çükü altyapı donanım değil yazılım özelinde geliştiriliyor ve yeni dönem için tek bir eSIM çipi yeterli geliyor bilgisi veriliyor. Yeni nesil akıllı telefonlardan fiziksel SIM yuvasının kaldırılması beklenmiyor. Bu açıdan yeni altyapı üç farklı SIM’in aynı anda kullanılmasına (İki dijital ve bir fiziksel) dahi izin verebilir.

Geçtiğimiz hafta çıkanlara göreyse Android 13 işletim sisteminde bildirimler üzerinden çift pencereye geçiş kolaylaşacak. Bu sayede bildirimi gelen uygulama üzerine uzun basılı tutarak üst-alt pencere moduna hızlıca geçiş yapılabilecek. Yeni sürüme yerleşik olarak kafa takibi odaklı “spatial audio” ya da “uzamsal ses” desteği getirmeyi düşünen Google, Android 13 ile oyun odaklı da güzel bir adım atacak gibi görünüyor.

Bu henüz kesin değil ancak yapılan bir teknik değişiklik sayesinde yeni sürüm oyunları çok daha hızlı yükler hale getirebilir. Burada oyunların açılma süresinin ciddi şekilde düşmesi bekleniyor. Bu arada Android 13 ile HTTPS üzerinden DNS desteği de yerleşik olarak sunulacak. Böylelikle internet trafik güvenliği çok daha iyi hale getirilecek, olası trafik takip durumları ortadan kaldırılabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 13 için başka bilgilerimiz de var. Resmi olarak duyurulduğu kadarıyla yeni işletim sisteminde bildirimler izne bağlanacak. Bir uygulamayı açtığınız zaman (iOS tarafındaki gibi) bir menü karşınıza gelecek ve burada bildirimlere izin vermeniz ya da izin vermemeniz istenecek. İzin verirseniz uygulamanın bildirimleri gelecek, vermezseniz uygulama bildirim gelmeyecek. Kişiler bu ayarı daha sonra da istediklerini gibi değiştirebilecek.

Android 13 ve iOS 16 yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Read More