Android 13’ün yeni gelecek özelliği sayesinde fenerinizi kontrol edebilirsiniz!


Akıllı telefonlarımız uzun süredir el fenerine (Led ışık) sahip ve karanlık ortamlarda nesneleri görmenize veya fotoğraf çekmek için ekstra ışık almamıza yardımcı olmak için kullanılıyor.

Android sistemi hiçbir zaman el fenerinin parlaklığını ayarlama yeteneğine sahip değildi, ancak Android 13 ile nihayet bu özellik piyasaya sürülecek. Ama bu özelliğin bazı telefonlarda olduğunu biliyoruz. Bazı Android ara yüzlerinin bu özelliği sistemlerine eklediklerini gördük, ancak Android 13 ile bu doğrudan Google tarafından geliştiriliyor.

Samsung, One UI‘da ayarlanabilir el fenerine sahipti. Android 13 ile piyasaya sürülen herhangi bir telefon, MIUI gibi hangi Android ara yüzünü çalıştırırsa çalıştırsın bu özelliğe sahip olacak. Standart hale gelen bu özellik herkes için iyi görünüyor.

Android 13, getTorchStrengthLevel ve turnOnTorchWithStrengthLevel yöntemlerini CameraManager sınıfına getiriyor. turnOnTorchWithStrengthLevel yapı ayarı, el fenerinin farklı parlaklık seviyelerini ayarlar. Daha önce uygulamalar yalnızca setTorchMode API ile açılıp kapanıyordu, ancak bu durum Android 13 ile değişecek.

Yeni bir kamera HAL’nin dosyalarının güncellenmesi gerektiğinden, bu özelliğin her Android cihazında çalışmasını beklemeyin. iPhone‘lar uzun süredir bu özelliğe sahip ve Android’de bu özelliği görmek güzel. Her telefonun destekleyeceği henüz belli değil ama şimdilik tek yapmanız gereken güncellemeleri beklemek. Parlaklığı ayarlamak için zaten üçüncü parti bir uygulama kullanıyorsanız, artık buna ihtiyacınız olmayacak, bu işlemi doğrudan sistem üzerinden kontrol edebileceksiniz.

Read More

Yorum yapın