Android 13 öncesinde Android 12 için güncel durum açıklandıSamsung Android 12

Google tarafından çıkışa hazırlanan Android 13 işletim sistemi öncesinde Android 12 için güncel durum paylaşıldı.

Google tarafından açıklanan en son verilere göre tüm aktif Android işletim sistemli cihazların yüzde 13,3’ünde Android 12 yer alıyor. Piyasada çok fazla aktif Android işletim sistemli cihaz olmasına rağmen ufak bulunan bu rakam, aslında genel olarak büyük bir sürpriz oluşturmuyor. Google, yeni Android sürümlerini zamanında gönderiyor ancak bunları firmaların kendi arayüzlerine adapte ederek kullanıcılara ulaştırması halen çok ciddi zaman alıyor. 2-2 yıl eskiyen çoğu orta ve alt seviye Android cihaz ise yeni güncellemeleri çoğunlukla almıyor. Tüm tepkilere rağmen Android dünyasında bu durum kolay kolay değişecek gibi görünmüyor. Ancak yine de Samsung gibi devler artık güncelleme konusunu oldukça iyi hale getirmiş durumdalar.

Uzun zamandır beta testleri yapılan Android 13 işletim sistemi için de sona gelindi. Firma geçtiğimiz haftalarda sürümün en son betasını (4) geliştiricilerin denemesi için gönderdi. Yeni özelliklerden çok stabiliteye odaklanan beta, tespit edilen birçok sorunu ortadan kaldırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 11’yi eylül ayında, Android 12’yi ise ekim ayında çıkaran Google, gelen bilgilere göre yeni işletim sistemini çok daha erken gönderecek. Bu sayede sadece Pixel’ler değil birçok Android modeli Android 13’ü yıl bitmeden almış olacak. Ancak yine de büyük çaplı dağıtımların 2023 yılında başlayacağı düşünülüyor. Firmalar çok sayıda cihaza sahip olduklarından dağıtımı halen hızlı şekilde gerçekleştiremiyor.

Android 12 ve Android 13 yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Read More