Android 12 Huawei cep telefonlarına gelecek mi?


Birkaç yıl önce dünyanın teknoloji devi olan Huawei ile yasaklar nedeni ile birçok şirket bağlarını koparmıştı. Bunların başında ve ilk sırada yer alan Google, Huawei ile ilişkileri koparmada bir saniye tereddüt etmedi.

Bu Asya markasının cep telefonlarının büyük çoğunluğunun Google uygulamalarına sahip olamayacağı, aynı zamanda işletim sistemlerinin artık güncellemelerden maruz kalacağı anlamına da geliyordu.

Android 12 Huawei’ye veda mı ediyor?

Şu anda sadece iki Huawei modelinde Android 11 mevcut. Bunlar Huawei Nova 8 ve ona eşlik eden son model olan Huawei Nova 9. Markanın diğer akıllı telefonlarının da yakında aynı sürüme güncellenmesi bekleniyor, ancak Google’ın en yeni güncellemesinin geleceğine dair bir işaret yok.

Huawei’nin kendi işletim sistemini geliştirmeye başladığı haberi, firmanın yasağının gerçekleştiği yıl ortaya çıkmıştı. Geliştiriciler için bir konferansta şirket HarmonyOS işletim sistemini halka açıklamıştı.

Bu tescilli yazılım ilk etapta Çin’deki cihazlar için tasarlanmıştır. Asya ülkesinde sistemin beta sürümü başarılı olunca bu yılın ortasına kadar resmi olarak başlatılmıştı. Nihayet Huawei, HarmonyOS’un gelecek yıl 2022 boyunca Avrupa’ya geleceğini doğruladı.

Bu tüketiciler için harika bir haberdi, çünkü Huawei şirketi, sadece işletim sistemiyle öne çıkmıyor güvenlik gibi çeşitli bölümlerde Android’den daha iyi olduğunu defalarca belirtiyordu. EMUI ile belirli bir benzerliği olmasına rağmen, cep telefonuna bağlı herhangi bir cihazı kontrol edebileceğiniz olağanüstü harika kontrol paneline sahipti.

Bütün bu gelişmeler ile Huawei, artık Google ve Android ‘e son vedasını sunmaya hazırlanıyor. Esas olarak, markanın kendisi, uygulanan kısıtlamalar kaldırılsa bile, kendi sistemini kullanmaya devam edeceğini doğruladı. Bu nedenle, Çinli şirketin cep telefonları asla Android 12 almayacak.

Read More

Yorum yapın