Analist Ming-Chi Kuo: “iPhone için 10 yıllık bir süre kaldı”

Teknoloji devi Apple’ın şu an en çok sattığı donanım ürünlerinin başında iPhone geliyor. Ancak iPhone için 10 yıl kalmış olabilir.

Apple tarafına yönelik verdiği bilgiler genelde doğru çıkan isimlerden analist Ming-Chi Kuo, kısa süre ince iPhone için 10 yıllık bir sürenin kaldığını iddia etti. Kuo’ya göre Apple, 10 yıl sonra iPhone’ların yerine AR / artırılmış gerçeklik gözlüklerini koymak istiyor.

Ming-Chi Kuo tarafından yapılan bu kadar uzun vadeli bir tahmine çok temkinli yaklaşmak gerekiyor. Ancak Apple da geleceğini mobil özelinde sadece iPhone’lar üzerine kurmak istemiyor. Firma bu bağlamda donanım çeşitlerini artırma yanında sunduğu hizmetleri de geliştiriyor. Artık Apple’ın donanım geliri kadar servis (Music, TV+ vb.) geliri bulunuyor ve bunun gelecekte daha da artış göstermesi bekleniyor.

Apple donanım tarafındaki mobil geleceği açık olarak artırılmış gerçeklik temelinde görüyor ve buna özellikle mevcut CEO Tim Cook büyük önem veriyor. Google’ın ve diğer birçok firmanın gündelik kullanıma dahil edemediği akıllı gözlükler, gelişen teknoloji sayesinde ufalan elektronik sistemler ve Apple gibi devlerin büyük arge yatırımları sayesinde telefonların yerini alacak gibi görünüyor.

Akıllı gözlük ve artırılmış gerçeklik tarafına Xiaomi, Facebook (Meta) Huawei ve Samsung gibi devler de büyük yatırımlar yapıyor. 10 sene sonra sadece temel ihtiyaçlar için telefonlar üretilebilir, üst seviye telefonların yerini ise AR temelli giyilebilir başlıklar / gözlükler alabilir. Bu ürünler sayesinde de Metaverse geleceği kurulabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone modellerinin yerini alacak denilen artırılmış gerçeklik için Apple tarafının ilk gösterimi çok uzakta olmayacak

Apple’ın uzun zamandır gündemde olan AR yani artırılmış gerçeklik başlığı, geçtiğimiz günlerde yine Ming-Chi Kuo’nun açıklaması ile ses getirmişti. Kuo’ya göre Apple’ın alandaki ilk çözümü, Wi-Fi 6/6E kablosuz bağlantı teknolojisine sahip olacak. Bunun kablosuz bağlantı ve görüntü aktarımı özelinde çok kilit olduğu aktarılıyor.

Kuo’ya göre merak edilen ürün 2022’nin sonunda (Dördüncü çeyrek içinde) gelecek ve Mac seviyesi (M1 işlemci özelinde rakiplerinin çok ötesinde) performans sunacak. Hatta modelin birden fazla işlemciye sahip olacağı dahi aktarılıyor.

Söylendiği kadarıyla üründeki bir işlemci yüksek performanslı işleri, diğeri ise düşük performans gerektiren işlemleri (Spesifik olarak sensör verilerini işleme) yerine getirecek. Böylelikle yüksek performans ile yüksek pil ömrü bir arada sunulabilecek.

Bu işlemciler sayesinde modelin iPhone, iPad ya da bir Mac bilgisayardan bağımsız olarak çalışabileceği de gelen bilgiler arasından öne çıkıyor. Ming-Chi Kuo, ürünün AR yanında üst seviye VR yani sanal gerçeklik deneyimi sunacağını da aktarıyor. Söylendiği kadarıyla başlıkta 4K Micro OLED ekranlar yer alıyor ve bunlar direkt olarak Sony’den geliyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi telefonlarını böyle detaylı şekilde test ediyor

Read More