Analist: “Apple, Lightning portunu hayatımızdan tamamen çıkaracak”Apple

Teknoloji devi Apple, iPhone dünyasında ve bazı başka cihazlarında halen Lightning portu kullanmaya devam ediyor. Ancak bu ileride tamamen değişecek.


Advertisement

Geçtiğimiz hafta konuşan Apple analisti Ming-Chi Kuo, şirketin 2023 yılında gelecek iPhone 15 ailesiyle beraber USB-C’ye geçiş yapacağını iddia etmişti. Kuo bugün bu açıklamanın devamını getirdi ve Apple’ın bu konuda daha büyük planlar yaptığını aktardı. Analiste göre teknoloji devi Lightning portunu tamamen emekliye ayırmak istiyor. Buna göre ileride firmanın Lightning portuna sahip her ürünü (Klavye, fare, AirPods vb. gibi) USB-C portuna geçiş yapacak. Bunun için bir tarih yok ancak 2023’te bu konuda önemli adımların atılması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde bir başka Apple analisti Mark Gurman da Apple’ın kesin olarak iPhone’lar için USB-C testleri yaptığını belirtmişti.

Apple’ın daha önce de söylediğimiz gibi bu konudaki inadı çok uzun zamandır sürüyor ve genel olarak çok tepki çekiyor. Lightning hem kişilerin özel bir kablo daha kullanmasını gerektiriyor, hem de düşük aktarım hızları getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu yüzden USB-C’ye geçilmesi uzun zamandır hemen herkes tarafından yüksek sesle talep ediliyor. Buna ek olarak Avrupa Birliği de USB-C konusunda Apple’a baskı yapıyor. Yapılan çalışmalar ile Avrupa’daki tüm elektronik ürünlerin standart olarak USB-C portuna sahip olması isteniyor.

Apple’ın USB-C konusundaki adımları esas olarak “AB” çalışması nedeniyle attığı aktarılıyor. Çünkü Apple’ın AB’ye söz geçirme gibi bir şansı bulunmuyor.

Apple gelişmeleri bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

Read More