AMD RDNA 2 temelli Samsung Exynos 2200 için resmi tarih verildiSamsung Galaxy S22 Samsung Exynos 2200

AMD destekli Samsung Exynos 2200 işlemci için resmi tarih sonunda verildi. İşlemci yeni yılın hemen başında görücüye çıkıyor.

Samsung Galaxy S22 serisi Galaxy S22, Galaxy S22 Plus ve Galaxy S22 Ultra isimleriyle yolda bulunuyor ve telefonlar bazı pazarlarda AMD GPU’lu Samsung Exynos 2200 işlemci ile satılacaklar. İşte bu işlemci, resmi olarak 11 Ocak 2022 tarihinde lanse edilecek. Samsung’un aşağıdaki paylaşım ile verdiği tarih, merak edilen işlemci için çıkışı sonunda netleştiriyor.

Peki işlemci için büyük bir heyecan var mı? Genel olarak yok çünkü kısa süre önce ortaya çıkan bazı sonuçlar heyecanı ciddi şekilde baltaladı. Elde edilen verilere göre Exynos 2200, yerini alacağı Exynos 2100’e oranla CPU’da yüzde 5, GPU’da ise yüzde 17’lik bir performans artışı getirecek.

GPU artışı hatırı sayılır seviyede olmasına rağmen bu farklar sektörde genel olarak çok düşük bulundu. Bunların sentetik testler üzerinden elde edilmiş veriler olduğu düşünülüyor ve bu açıdan gündelik kullanımdaki performansın biraz daha düşük olması da olası görünüyor. Bu da hayal kırıklığı yaratıyor.

Daha önce AMD’nin desteği sayesinde özellikle grafik konusunda çok ama çok iddialı olacağı düşünülen işlemci, genel performans açısından Snapdragon 8 Gen 1 ile benzer seviyelerde olacak ve görünüşe bakılırsa fazlasını sunmayacak.

AMD RDNA 2 temelli Samsung Exynos 2200 için en çok merak edilen unsurların başında ısınma durumu geliyor. Exynos işlemciler uzun yıllardır Snapdragon işlemcilere oranla daha çok ısınıyor, bundan dolayı da uzun vadede daha çok performans kaybediyorlar. Kullanıcılar Exynos 2200 özelinde bu konuda ciddi bir iyileştirme bekliyor.

#PlaytimeIsOver. The gaming marketplace is about to get serious. Stay tuned for the next #Exynos with the new GPU born from RDNA 2. January 11, 2022. pic.twitter.com/5V547CpDkP

— Samsung Semiconductor (@SamsungDSGlobal) December 30, 2021

İlginizi Çekebilir: Gelin Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

Read More