AMD Dragon Range işlemcileriyle akıllı telefonları resmen uçuracak!


Yeni sızıntılara göre, AMD‘nin Dragon Range mobil işlemcileri 16’ya kadar çekirdeğe ve 5 GHz’in üzerinde saat hızlarına sahip olacak şekilde gelecek. Bu arada, şirketin Phoenix serisi işlemcileri, yeni RDNA3 mimarisi sayesinde daha az CPU çekirdeğine ancak çok daha iyi iGPU performansına sahip olacak.

AMD’nin yeni nesil Ryzen 7000 masaüstü CPU’ları hakkında zaten çok sayıda sızıntı çıkmıştı. Şimdi ise YouTube kanalı Red Gaming Tech‘de yer alan bilgilere göre Zen 4 tabanlı mobil serisi işlemcilerin iddia edilen özellikleri hakkında daha fazla bilgiye sahibiz.

Söylentiler, AMD’nin Dragon Range serisinin, Intel‘in Alder Lake-HX serisine benzer şekilde, daha ince bir BGA paketine aktarılan masaüstü sınıfı CPU’ları kullanacağını gösteriyor. Sonuç olarak Dragon Range’ın, en üst düzey CPU’sunda 16’ya kadar çekirdeğe, en az 5 GHz’lik hızlara ve yalnızca iki RDNA2 bilgi işlem birimine sahip olacak. Dizüstü bilgisayar üreticileri muhtemelen bu işlemcileri yalnızca ayrı grafik kartlarına sahip modellerde kullanacak ve bu da düşük güçlü iGPU’yu sorun olmaktan çıkarıyor.

Bu arada, AMD’nin Phoenix serisi, bunun yerine ince ve hafif dizüstü bilgisayarları hedefleyen 35W ile 45W arasında değişen TDP’lere sahip olacak. Bu işlemciler sekiz adede kadar çekirdeğe sahip olacak, daha yetenekli entegre grafikler ve daha düşük güç tüketimi için CPU ile gücü takas edebilecekler.

AMD Dragon Range ile akıllı telefonları resmen uçuracak!

Phoenix işlemcilerin ayrıca AMD’nin 12 adede kadar işlem birimiyle yeni RDNA3 grafik mimarisine sahip olacağı da söyleniyor. Sızıntı yapan kişi, amiral gemisi modelinin iGPU’sunun 3 GHz’e kadar çıkabileceğini ve bazı Nvidia GeForce RTX 3060 Dizüstü bilgisayar türevleri kadar maksimum 9.2 TFLOP hesaplama performansı sağladığını iddia ediyor.

AMD’nin Dragon Range ve Phoenix CPU’ları gelecek yıl piyasaya sunulacak. Ancak, şirketin masaüstü Raphael serisi bu yıl içinde piyasaya sürülecek ve bizlere Zen 4 mimarisinin ilk örneklerini verecek.

Read More

Yorum yapın