AMD destekli Samsung Exynos 2200 beklentileri karşılayamayabilirSamsung Galaxy S22 Ultra Akıllı telefon

AMD destekli Samsung Exynos 2200 işlemci, performans konusunda beklentileri karşılamayabilir. Bazı veriler hayal kırıklığı yarattı.

Samsung Galaxy S22 serisi artık biliyorsunuz tam olarak Galaxy S22, Galaxy S22 Plus ve Galaxy S22 Ultra isimleriyle yolda bulunuyor. Çok yakında tanıtacak bu telefonlar, bazı pazarlarda AMD GPU’lu Samsung Exynos 2200 işlemci ile satılacaklar. Telefonların diğer tüm pazarlara ise Snapdragon 8 Gen 1 ile sunulacağı aktarılıyor.

Türkiye pazarına da AMD GPU’lu Samsung Exynos 2200 işlemci ile gelmesi beklenen telefonlar, Exynos 2200 özelinde bazılarını memnun etmeyecek gibi görünüyor. Çünkü ortaya çıkan verilere göre Exynos 2200, yerini alacağı Exynos 2100’e oranla CPU’da sadece yüzde 5, GPU’da ise yüzde 17’lik bir performans artışı getirecek.

GPU artışı hatırı sayılır seviyede olmasına rağmen bu farklar sektörde genel olarak düşük bulunmuş durumda. Bunların sentetik testler üzerinden elde edilmiş veriler olduğu düşünülüyor ve bu açıdan gündelik kullanımdaki performansın biraz daha düşük olması da olası görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

AMD desteğinden dolayı Exynos 2200 için çok büyük bir beklenti bulunuyordu. Son durum bu aşırı şişirilen beklentiyi daha mantıklı bir seviyeye çekti. Zaten Samsung’un Snapdragon 8 Gen 1 ile devasa bir fark yaratması Galaxy S22 serisi göz önüne alındığı zaman çok mantıklı durmuyordu.

Eğer Snapdragon 8 Gen 1 ile Exynos 2200 aynı seviyede performans verebilirse, bu durum birçok kullanıcı için fazlasıyla yeterli olacaktır. Çünkü Snapdragon 8 Gen 1 hali hazırda mobil taraf için çok yüksek bir performans getiriyor.

Read More