Amazon’un büyüme hamleleri dikkat çekti


Politico ve The Wall Street Journal’a göre, Federal Ticaret Komisyonu (FTC) her iki satın almayı da gözden geçiriyor. Birer ay arayla açıklanan anlaşmalar sırasıyla 1,7 milyar dolar ve 3,9 milyar dolar değerinde ve aynı anda iki pazarı yeniden şekillendirme potansiyeline sahip.

The Journal’ın haberine göre, bir Medical ana şirketi 1Life Healthcare, FTC’nin Cuma günü Amazon ile önerilen birleşmesini araştırdığını açıkladı. Aynı gün Politico, Komisyonun Amazon’un iRobot’u satın alma anlaşmasını da incelemeye başladığını söyledi. Çıkışa göre, FTC’nin iki şirkete gönderdiği ayrıntılı sorular muhtemelen resmi bir soruşturmaya tabi tutulacak.

Amazon ve iRobot’un “potansiyel olarak uzun [ve] zorlu bir soruşturmaya” hazırlandığı bildiriliyor. Politico’nun konuştuğu bir kaynak, incelemenin “geniş kapsamlı” olduğunu ve anlaşmanın Amazon’a bağlı cihazlarda ve perakende pazarlarında haksız bir avantaj sağlayıp sağlamayacağını belirlemeye çalıştığını söyledi.

En azından FTC, Amazon’un anlaşmaları sonuçlandırmasını bir yıla kadar kolayca geciktirebilir. Amazon için en kötü durum senaryosu, Komisyon’dan dava açılması. Yılın başında NVIDIA, FTC’nin çeşitli pazarlarda rekabeti boğacağı endişeleri nedeniyle satın almayı engellemek için dava açmasının ardından önerilen 40 milyar dolarlık ARM satın alımından vazgeçti.

Sırada ne olursa olsun, Amazon’un önünde kolay bir yol olmayacak. FTC Başkanı Lina Khan, tanınmış bir şirket eleştirmenidir. “Amazon’un Antitröst Paradoksu” başlıklı bir makaleyle hukuk çevrelerinde öne çıktı.

Read More

Yorum yapın