Altında yeni dönem başlıyor! İşte Altın Tasarruf Sistemi


Yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması uzun süredir amaçlanıyordu. Bu hedefe ulaşmak için Altın Tasarruf Sistemi bugün uygulamaya giriyor.

Altın Tasarruf Sistemi ile vatandaşlar “Altın Depo Hesapları, Altın Katılım Hesapları, Çeyrek Hesap, Çeyrek Katılım Hesabı, Altın Dönüşümlü TL Mevduat, Altın Dönüşümlü TL Katılma Hesabı” tercih edebilecek. 

Yeni sistem ile birlikte “rafinerilerin oluşturduğu kuyumcu ağları üzerinden özel yazılımlar aracılığı ile fiziki altınlar banka hesaplarına aktarılabilecek. Vatandaşlar banka şubeleri aracılığıyla da fiziki altınlarını teslim edebilecek.” Hurda altında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nca belirlenen “Hurda Altın Değerlemesinde Kullanılacak Asgari Milyem Değerleri” esas alınacak.

Altında yeni dönem başlıyor! İşte Altın Tasarruf Sistemi

altın

Geri alınması istenen fiziki altın 24 ayar gram, külçe veya çeyrek ya da Darphane altını olacak. Vatandaş hiçbir mağduriyet yaşamayacak şekilde yeni sistem uygulamaya geçilecek. Vatandaş fiziki altınını teslim ettiğinde isterse bankadaki altın hesaplarına isterse teslim ettiği altının TL karşılığının TL cinsi hesaplarına aktarımı talep edebilecek. 

Bu sistem ile birlikte yastık altındaki atınlar değerlendirilecek. Vatandaş finansal sisteme aktardığı altın tasarrufunu tercih ettiği şekilde değerlendirme hakkına sahip olacak. İstediği şekilde fiziki olarak çekmek istediğinde banka veya kuyumcu üzerinden rahatlıkla çekebilecek. Bileziğini kuyumcuya götüren vatandaş karşılığını çeyrek ya da gram altın olarak alabilecek.

Read More

Yorum yapın