Altın fiyatında büyük düşüş! Çeyrek altın ne kadar oldu?

Altın fiyatlarında 6 hafta sonra bir ilk yaşandı. 4 hafta boyunca üst üste yükseliş kaydeden altın piyasası güne düşüşle başladı. Gram altın ve çeyrek altın ne kadar oldu? İşte ayrıntılar…


Altın fiyatında büyük düşüş! Çeyrek altın ne kadar oldu? - Page 1

Para ve emtia piyasalarında gözler geçtiğimiz hafta çarşamba günü açıklanan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) temmuz ayına ait toplantı tutanaklarındaydı. Fed tutanaklarında enflasyonda belirgin bir iyileşme görülene kadar faiz artışlarına devam edileceği mesajı verildi. Fed temmuz ayında politika faizini 75 baz puan yükselterek yüzde 2.50 seviyesine çekmişti.

Altın fiyatında büyük düşüş! Çeyrek altın ne kadar oldu? - Page 2

Geçtiğimiz haftaya 1800 doların üzerinde başlayan ons altın dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’de perakende satışlar ve sanayi üretimi verilerinin daralma kaydetmesiyle düşüşe geçmişti. Çin’de sıfır Covid politikası kapsamında uygulanan karantinalar ekonomik aktiviteyi olumsuz etkiliyor.

Altın fiyatında büyük düşüş! Çeyrek altın ne kadar oldu? - Page 3

Çin ekonomisinin resesyona girebileceğine yönelik endişeler altın fiyatlarının hızlı düşmesine yol açmıştı.

Altın fiyatında büyük düşüş! Çeyrek altın ne kadar oldu? - Page 4

Ons altın geçtiğimiz haftayı 1747 dolardan tamamladı. Haftalık bazda ise ons altın yüzde 3’ten fazla değer kaybetti.

Dolar endeksi haftanın zirvesinde

Fed toplantı tutanaklarında faiz artışlarına devam edileceği mesajının verilmesi ve bazı Fed yetkililerinin eylül ayında gerçekleştirilecek olan toplantıda politika faizinin 75 baz puan yükseltilmesine yönelik görüş bildirmesiyle dolar küresel çapta güçlendi. Dolar endeksi bugün 108.475’ee ulaşarak 5 haftanın zirvesine çıktı.

Read More

Yorum yapın