Alman basınında dikkat çeken iddia; Mercedes, “EQ” markasını iptal edebilir

Mercees EQ

İçten yanmalı motora veda sürecinde merkezi rol üstlenen Mercedes EQ markası, önümüzdeki yıllarda hayatımızda olmayabilir.

Elektrifikasyona geçiş sürecinde otomobil üreticilerinin kendi içlerinde yarattığı yeni kimliklerle yola devam edişi, son yıllarda hepimizin alışık olduğu bir trend. Volkswagen cephesinde “ID”, Audi içerisinde “e-tron” ve BMW’nin “i” rozetleri bu dönüşümde yeni döneme ışık tutuyor. Mercedes’in 2015-2016 aralığında konsept çalışmalarla mesajlarını vermeye başladığı elektrik çağının merkezinde ise ilk andan itibaren “EQ” rozetini gördük. Grup içerisinde yer alan Smart’ta da gördüğümüz bu yansımaların sonucunda, aradan geçen 6 yıllık süreçte oldukça geniş yelpazede bir ürün gamı oluşturuldu. EQA’dan başlayıp EQS’e kadar uzanan günümüzdeki elektrikli otomobil ailesine kısa süre içerisinde “EQG” ile G-Serisi’nin de katılmasını bekliyoruz. Tüm bu çerçevede çalışmalarına devam edilen Mercedes EQ ailesi için Almanya merkezli olarak sürpriz bir iddia ortaya atıldı. Eğer bu iddia somut olarak hayata geçerse, Mercedes cephesinden önümüzdeki süreçte yeni bir elektrikli otomobil ürün grubu görebiliriz.

“Mercedes EQ” rozetine kademeli olarak veda edilebilir

Almanya merkezli “Handelsblatt” tarafından gündeme getirilen detaylarda, Mercedes’in yeni jenerasyon altyapı dinamikleriyle çok daha iddialı olacak elektrikli otomobil grubu için “EQ” adında değişikliğe gitmeye hazırlandığı vurgusu dikkat çekiyor. Kaynaklara göre 2024 yılından itibaren kademeli olarak gerçekleştirilecek bu vedayla birlikte yeni modellerde farklı bir isim stratejisi söz konusu olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İddianın temeli ise, gelecekte tüm modellerin elektrikli olmasından ötürü bunu ekstra belirtecek bir alt marka oluşumunun gereksiz olduğu görüşüne dayandırılıyor. Tüm bunlara ek olarak “EQ” rozetinin hibrit modellerde de bir mod niteliğinde konumlandırılıyor olması da altı çizilen noktalar arasında. Mercedes’in günümüzde devam eden benzinli ve dizel motorlu araç satışının 2030 yılından itibaren sona erdirilecek olması da şüphesiz tüm bu ekosistem için hayati olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İddiaların günceme gelmesinin ardından İngiltere merkezli Autocar‘a açıklama yapan marka sözcüsünün de net bir yalanlama yapmamış olması dikkat çekiyor. Markadan konuyla ilgili gelen beyanatta; “Elektrikte Liderlik” hedefiyle hayata geçirdiğimiz çalışmaları “Mercedes-EQ” markasıyla desteklemek bizim için hâlâ önemli. EQ ürün gamımız, elektrik deneyiminin kendisine uygun olduğuna inanan önemli bir kitleye hitap ediyor. Önümüzdeki on yılın sonunda Mercedes-Benz olarak tamamen elektrikli olma hedefiyle, markanın kullanımını günün koşullarına uygun bir şekilde konumlandıracağız. Günümüzde ise detayları konuşmak için henüz çok erken.” ifadelerine yer verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili video

EQE tanıtımı

Read More