Akıllı TV pazarının lider ismi belli oldu!


Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung, içinde bulunduğu her kategoride kafaya oynayabilmek için elinden geleni yapıyor. Şirketin bazı pazarlarda bunu başarabilmekten çok uzak olduğu görülürken, bazı kategorilerde ise sektörün tartışmasız lideri olduğunu söylemek oldukça mümkün. İşte akıllı televizyon sektörü bu kategorilerin başında geliyor.

Ünlü araştırma ve analiz şirketi Omida tarafından yapılan bir araştırma, dünya çapındaki akıllı televizyon satışlarında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre hem miktar bazında hem de hasılat tutarı bazında düşüşler yaşandığını ortaya koydu. Buna göre, 2022 yılının ilk yarısında dünya genelinde 92,6 milyon adet akıllı televizyon satışı gerçekleşti ki bu sayı geçtiğimiz yılın ilk 6 ayıyla kıyaslandığında %6,6’lık bir düşüş manasına geliyor.

Akıllı TV pazarının lider ismi belli oldu!

Hasılat cephesinde ise durum daha da kötü. Geçtiğimiz yılın ilk 6 ayına göre %12,5 oranında düşüş gösteren satış gelirleri, bu yılın ilk altı ayını 47,5 milyar dolar seviyesiyle tamamlamak zorunda kaldı. Bu satışlar içerisinde markaların dağılımına baktığımız zamansa, ilk sırayı %31,5’lik payıyla Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un aldığını görüyoruz. Satışlarını geçtiğimiz döneme göre %0,5 oranında arttıran Samsung’u izleyen isimse %17,4’lük pazar payına sahip olan bir diğer Güney Koreli şirket LG oluyor.

İki marka arasında neredeyse %15’lik farkın bulunması ise, Samsung’u akıllı televizyon pazarının tartışmasız lideri konumuna getiriyor.

Read More

Yorum yapın