Akıllı telefon üreticisi Meizu, Çinli Geely çatısı altına giriyorgeely meizu

Dev otomobil firması Volvo’nun sahibi olan Çin merkezli Geely, akıllı telefon pazarına girmek istiyor ve bunun için Meizu alınıyor.

Otomobil alanında gerçekten inanılmaz dev bir isim olan Çin merkezli Geely, ilk olarak geçtiğimiz yıl öğrendiğimiz kadarıyla telefon pazarında da pay sahibi olmak istiyor. O zaman konu hakkında yapılan açıklamada süreç için yeni bir şirket kurulacak ve bu şirketin ilk telefonları 2023 yılında pazara sunulacak bilgisi verilmişti. Elindeki büyük maddi güç ile ilk telefonunu pazara sunmakta zorluk çekmesi olması olmayan firma, buna karşı daha sonra söylentileri gelen bir adımı attı ve Meizu şirketini hisse çoğunluğu üzerinden satın aldı. Artık hiç öne çıkamayan üreticinin yüzde 79’luk hissesini kurulan Xingji Shidai isimli girişim üzerinden aldığı aktarılan üretici, bu konuda kendisi için çok mantıklı bir adım atıyor. Çünkü Meizu’nun alanda büyük bir tecrübesi ve üretim gücü bulunuyor. Geely için 2022 yılında sürece sıfırdan başlamanın hiçbir anlamı bulunmuyor.

Bildiğimiz kadarıyla telefon pazarında genel olarak 1,6 milyar dolar gibi büyük bir yatırım planlayan Geely, ilk telefonlarını yüksek ihtimalle global pazarlara çıkarmayacaktır. Firmanın bu bağlamda ilk olarak Çin pazarına oynaması ve ilk yılda 3 milyon kadar telefon üretmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geely’den aldığı güç ile Meizu’nun pazardaki gücü iyice artabilir. Meizu firmasının bazı telefonları Türkiye’de de satıldı ancak güncel modeller pek karşımıza çıkmıyor. Yeni dönemdeki telefonların Türkiye’ye gelip gelmeyeceği ise henüz belli değil. Ayrıca henüz Meizu markasının korunup korunmayacağı da netleşmiş değil.

Meizu ve Geely gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca

Read More