AirPods Pro 2 için iddia edilen sağlık özellikleri gelmeyebilir

AirPods Pro 2

Apple’ın 2022’de gelecek ürünleri arasında en çok merak edilenlerden birisi olan AirPods Pro 2 için yeni bilgiler var.

Uzun zamandır gündemde olan AirPods Pro 2 için bir süredir bazı sağlık özelliklerinden bahsediliyor. Bir kaynak daha önce ürünün direkt olarak kulak içerisinden nabız ölçümü yapabileceğini aktarmıştı. Kaynak ayrıca üründe bir sıcaklık sensörünün olduğunu da aktarmış, bunun vücut sıcaklığı ölçmek için kullanılabileceği iddia edilmişti. Fakat bunlar gerçek olmayacak gibi duruyor. Çünkü Apple’a yönelik en sağlam kaynaklardan Mark Gurman, bu özelliklerin geleceğini düşünmediğini, bu konuda kesin bilgiler almadığını belirtti. Apple, kulaklığı bu konuda bir adım atarak daha da kompleks hale getirmek istemiyor gibi görünüyor. Bu tarz sensörler / donanımlar, ürünü daha pahalı / ağır hale getirebilir ve Apple bunu istemeyecektir.

Kablosuz kulaklık için bundan önce tasarım ses getirmişti. Modelin tasarımını geçtiğimiz ay sonunda daha önce de doğru çıkan paylaşımlar yapan 52audio karşımıza çıkardı. Son bilgilerin işaret ettiği üzere yeni kablosuz kulaklık yerini alacağı modele oranla farklı bir tasarıma sahip değil. Kulaklıklar AirPods Pro ile benzer yapıda ve yine kulak içi formunu benimsiyor. Modelin MagSafe kablosuz şarj destekli haznesi de farklı görünmüyor. Ancak farklar yok değil. Burada ilk olarak alttaki delikler dikkat çekiyor. Bunların direkt olarak “Bul” altyapısı için konulan ve haznenin yerini bulmayı kolaylaştıracak mini hoparlörler olduğu düşünülüyor. Apple, kaybolma durumlarında hazneyi bulmayı kolaylaştırmak adına güçlü bir sinyal sesi çalacak gibi görünüyor.

Sızıntıyı yapan 52audio, haznede USB-C olabileceğini de aktarıyor ancak bu halen tam olarak kesinleşmiş değil. Yani hazne yine Lightning portu taşıyor olabilir. Yan tarafında yukarıda da görebileceğiniz üzere iki tane delik yer alan AirPods Pro 2 haznesi, bunları da yüksek ihtimalle çeşitli bağlantı / askı aparatları için getiriyor. Bu ihtimal şimdiden birçok kişiyi memnun ediyor. Apple’ın bu konuda birçok aksesuar hazırladığı düşünülüyor.

Dikkat çeken kablosuz kulaklık geçtiğimiz haftalarda ses konusunda ses getirmişti. Tekrar hatırlamak adına ürün LC3 kodek desteğine sahip olabilir. Apple’ın AirPods Max’in en son beta sürücüleri üzerinden geliştiricilerin karşısına çıkarmaya başladığı LC3, Bluetooth standardının düşük güç kullanımı ile yüksek ses kalitesini mümkün kılan yeni döneminin merkezinde yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sunabildiklerinden tam olarak yararlanmak adına şu an hiçbir AirPods’ta olmayan Bluetooth 5.2‘ye ihtiyacı bulunan LC3, kaynaklara göre yeni bir işlemci ile gelecek AirPods Pro 2 kablosuz kulaklık modelinde direkt olarak Bluetooth 5.2 ile birlikte sunulacak.

Eğer bu gerçek çıkarsa yeni model hem müzik hem de telefon görüşmesi odağında ciddi bir ses kalitesi artışı getirecek. LC3 ile genel ses aktarım stabilitesinin de iyileştirileceği aktarılıyor. Apple’ın yeni modelde Apple Müzik HiFi için “Kayıpsız Bluetooth” desteği vermesi ise şimdilik pek beklenmiyor.

AirPods Pro 2 yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

Read More