Adaptör Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?


Elektrikli cihazların çalışmasını sağlayan parçalardan birisi şarj aletleridir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan teknoloji cihazlarının kendilerine özel adaptörleri vardır. Kullandığınız cihazın adaptörü arıza yaptığında yenisini Merter elektronik firmasının online sitesi üzerinden satın alabiliyorsunuz.

Adaptör alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeli ve seçimlerinizi ona göre yapmalısınız. Firma, online satışlarında sunduğu müşteri destek hizmetleri ile doğru ürün seçimi yapılmasını ve satın alınmasını sağlıyor.

Cihaza uyumlu adaptörleri alamadığınızda cihaz çalışmayacaktır. Özellikleri cihaz ile uyumlu değilse kullanılmaya başlandığında cihaza zarar vermeye başlayacaktır.

Sorun yaşamamak ve alınan adaptörün orijinali gibi kullanılabilmesi için şunlara dikkat edilmelidir;

  • Giriş ve çıkışların kullanılacak cihaz ile uyumlu olmasına,
  • Cihaz özelliklerinde belirtilen voltaj ve amper değerlerinin uyumlu olmasına,
  • Cihaz değerinden düşük ampere sahip olan adaptörler ısınmaya ve cihazın yanmasına neden olabilir.
  • Adaptörlerin CE sertifikasına sahip olmasına dikkat edilmelidir. CE sertifikası, ürünlerin gerekli testlerden geçirildiğini gösterir.

Online satış sitesi üzerinden sunulan canlı destek hizmetlerinden faydalanarak doğru ürün seçimini nasıl yapmanız gerektiğini, nelere dikkat edebileceğinizi ve aradığınız ürünün olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz. Tüm müşterilerine destek hizmetlerini kesintisiz sunarak, kaliteli ve doğru ürünlerin uygun fiyatlara satın alınmasını sağlıyor.

Giriş Ve Çıkış Uyumu

Elektronik cihazların adaptörleri şekil olarak birbirlerine benziyor olsa da özellik olarak benzer olmayabiliyor. Akü şarj cihazları olarak isimlendirilen adaptörlerin cihaz uyumları, giriş ve çıkış değerleri ile anlaşılıyor. Birçok kullanıcı, adaptörlerin uyumlu olduğunu düşünerek farklı cihazlarda kullanmaya çalışıyor ve güç değerleri uyumlu olmadığında cihazın zarar görmesine neden oluyorlar.

Adaptörleri satın almak istediğinizde, yalıtabileceği güç değeri ile cihazın en fazla kaç amper ve volt desteklediği bilinmelidir. Adaptörün çıkış değeri, cihazın kaldırabileceği elektrik güç değerinden yüksekse, cihaz içerisinde birçok parçanın büyük zarar görmesine neden olacaktır. Adaptörleri incelerken ve satın almak istediğinizde nelere dikkat edilmesi gerektiği hususunda destek almalı, cihazınızın giriş değerlerine göre seçim yapmalısınız.

Adaptörler, yüksek akım değerine sahip olan şehir şebeke elektriğini, cihaz için istenilen seviyeye düşürür. Giriş yüksek akımlıdır ve çıkış cihaza göre belirli bir seviyeye düşürülmüş akım değeridir. Çıkış değeri, cihazın giriş değeri ile uyumlu olmalıdır.

Günlük hayatımızda kullandığımız tüm elektronik cihazları adaptörlerin sağladığı elektrik akımları ile kullanıyoruz. Adaptörler için çok fazla model seçeneği var. Ürün seçenekleri arasında, 12V, 12V 5A, 12V 12 amper, 12V 3 A, 12V 7 A, 12V 50 A gibi farklı değerler yer alıyor. Adaptörlerin her birisi üzerinde giriş ve çıkış değerleri bu şekilde gösterilir. Hangi cihaz için adaptörleri inceliyorsanız, giriş ve çıkış uyumluluklarına bakmalı, bu özellikleri tespit etmeden ürün seçimi yapmamalısınız.

Voltaj Değerleri Cihaz İle Uyum

Elektrikle çalışan cihazlar için akü görevi gören ya da şarj edilmesini sağlayan adaptörler zamanla çeşitli nedenlere bağlı olarak arıza yapabiliyor. Yeni bir adaptör satın almak istediğinizde, online site üzerinden tüm çeşitler, kategori bölümünde sunuluyor. Farklı voltaj değerlerine sahip olan metal kasa adaptör çeşitlerini, cihazınızın özelliklerinde belirtilen değerleri uygun olanlar arasından seçebiliyorsunuz.

Adaptörler ile cihazların voltaj değerleri uyumlu olmadığında cihaz hiç çalışmayacak ya da elektrik akımı verildiğinde cihaz zarar germeye başlayacaktır. Tüm bunların önlenebilmesi ve cihazın verimli çalışmasını sağlayabilmek için voltaj ve amper değerlerinin cihaz voltaj değerleri ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Ürün seçiminin kolaylaştırılması için adaptörler üzerinden giriş ve çıkış voltaj değer bilgilerine yer veriliyor.

Cihazınızın özelliklerinde belirtilen voltaj ve amper değerlerini öğrendiğinizde, uyumlu cihazları seçebileceksiniz. Ürün kategori sayfasında yer alan tüm metal kasa özelliğine sahip adaptörlerin teknik özellikleri gösteriliyor. Teknik özellikler bölümündeki bilgilerle, cihazınızdaki bilgileri karşılaştırarak, cihazınıza uyumlu ve doğru adaptörleri sipariş verebiliyorsunuz. Ürünlerle ilgili tüm detay bilgilere yer verdiği için müşterilerinin ürünler hakkında doğru bilgilendirilmesini sağlıyor.

Cihaz Değerini Karşılayan Amper

Laptop adaptörleri uzun süre kullanım ya da fiziksel etkenler sonucu arıza yapabiliyor. Labtop bilgisayarlar uyumlu adaptörler kullanılmadıktan sonra şarj olmaz ve kullanılamaz. Labotop bilgisayarınıza uyumlu adaptörleri satın alacağınız zaman cihaz değerini karşılayan amper değerine sahip olmasına dikkat edilmelidir.

Cihaz değerinden düşük amper değerine sahip olan adaptörleri satın aldığınızda ve kullanmaya başladığınızda uyumlu olmadığından ısınma sorunu görülmeye başlayacaktır. Bu ısınma sorunu zamanla cihazın ya da farklı bölümlerinin yanmasına neden olur. Bunun için cihaz değerine uyumlu amper özelliğine sahip adaptörlerin seçilmesine dikkat edilmelidir.

Elektrikli cihazların şebeke elektriği ile çalışmasını ve ihtiyaç duyulan gücün sağlanabilmesi için invertörler kullanılır. İnverter, güç dönüştürücüsüdür ve şebekeden aldığı gerilimi işleyerek, cihaza uyumlu gerilim seviyesine dönüştürür. Beyaz eşya, televizyon, bilgisayar, aydınlatma sistemleri gibi çeşitli elektronik cihazlarda inverter kullanılıyor. Yeni bir güç dönüştürücüye ihtiyaç duyduğunuzda, online siteye erişim yapabiliyor ve Adaptör-aküler kategori bölümünden tüm invertör çeşitlerini görebiliyorsunuz.

Adaptörler ve inverter çeşitleri seçimlerinde, giriş ve çıkış akım değerlerinin çok önemli olduğunu öğrendikten sonra cihaz voltaj değerlerini öğrenmeli ve ürün aramalarını ona göre yapmalısınız.

Yanlış adaptörlerin kullanılması, yüksek voltajın cihazı verilmesine ve cihazın bu voltajı kaldıramaması durumunda büyük zararların meydana gelebileceği hususunda müşteri bilgilendirmelerini yapıyor. Adaptörlerin takılacağı prizlere birden fazla cihaz bağlanıyorsa akım düzenlemesi için adaptörlerin haricinde akım korumalı prizlerinden kullanılması gerekiyor.

Read More

Yorum yapın