ABD’li yetişkinlerin %12’sinin kriptoya sahip! Peki Türkiye’de durum ne?


Federal Rezerv tarafından yapılan yeni bir anket, 2021 itibariyle Amerika Birleşik Devletleri yetişkinlerinin yaklaşık %12’sinin farklı kripto para birimlerine sahip olduğunu gösteriyor. Peki Türkiye’deki kripto para kullanımı ile ilgili istatistikler ne diyor?

ABD’li yetişkinlerin %12’sinin kriptoya sahip! Peki Türkiye’de durum ne?

Geçtiğimiz gün yayınlanan “2021’de ABD Hanelerinin Ekonomik Refahı” adlı ankette, 11.000 yetişkinden alınan geri bildirimlerin ardından tüketicilerin ekonomik sağlığı ölçülmeye çalışıldı.

Ayrıca, anketin 2021 versiyonu, son aylarda sektörün büyümesi sırasında Amerikalılar arasında kripto para birimi sahipliği durumunu vurgulayan çalışma ile ilk kez dijital para birimleri hakkında sorular içeriyordu. 

Fed, kripto para birimlerinin nispeten yeni bir finans sektörü ürünü olmasına rağmen, dijital varlıklarla etkileşime giren çoğu kişinin esas olarak yatırım tarafına odaklandığını kabul etti. Amerika Birleşik Devletleri yetişkinlerinin yaklaşık %12’sinin farklı kripto para birimlerine sahip.

Ödemelerde kripto kullanımı

Ek olarak anket, kripto para birimlerinin de ödeme alanında kendi yolunu bulduğunu ve sahiplerinin %2’sinin yatırım yapmak için farklı varlıklar kullandığına işaret etti. 

İlginç bir şekilde Fed, kripto yatırımcıları arasındaki gelir düzeylerindeki eşitsizliği de vurguladı. Dijital varlıkları yalnızca yatırımlar için elinde tutan yetişkinler, orantısız bir şekilde yüksek gelirli kişilerdi. 

Ayrıca, Fed, Başkan Jerome Powell’ın Bitcoin ve stablecoin’ler gibi varlıkları yönetmek için daha fazla yasa talep etmesiyle düzenleme tartışmasına dahil oldu. Düzenleme tartışması, milyonlarca yatırımcının önemli yatırımlarını kaybettiğini gören TerraUSD çöküşüyle daha da ​​ateşlendi. 

Ayrıca eski Federal Rezerv Başkanı Ben Bernanke, Bitcoin’in alternatif bir para birimi olma potansiyeline sahip olmadığını belirtti. Birkaç ülke, El Salvador’un ayak izlerini takip ederek varlıkları yasal bir ihale olarak ilan etmeyi düşündükçe, kriptoya olan ilgi daha da artıyor.

Türkiye’de ise, dijital para birimleri arasında en yüksek bilinirlik ve sahiplik oranı Bitcoin’de. Tüketicilerin %87’si Bitcoin’i duyduğunu ifade ederken, sadece %19.8’i daha önce Bitcoin alıp sattığını söylüyor. Daha önce alım-satım yapmışların %73’ünün ise elinde hala Bitcoin mevcut. Ek olarak Türkiye’de Bitcoin almış kişilerin %44.4’ünün ise yatırım amaçlı aldığını söylüyor olduğunu da ayrıca belirtelim.

Read More

Yorum yapın