Abarth 695 Tributo Special Edition; 131’in motor sporları macerasına saygı duruşu

Abarth 131 Rally’nin etaplara vedasının 40. yılını taçlandıran Abarth 695 Tributo Special Edition, meraklıları için unutulmaz versiyonlardan olacak.


Advertisement

Tarihindeki özel modellere olan bağlılığını birbirinden özel versiyonlarla günümüze taşıyan Fiat, yeni projenin merkezine Abarth’ı alıyor. Türkiye için de unutulmaz otomobillerden birisi ola 131’in ralli versiyonuna selam niteliği taşıyan Abarth 695 Tributo Special Edition, ikonik klasikten esinlenen detaylarıyla otomobil tutkunları için çok keyifli detaylar barındırıyor. Son ralli macerasına 40 yıl önce çıkan Abarth 131 Rally için bir anlamda yıl dönümü kutlaması niteliği taşıyan model, 1976 yılında yarışmaya başlayan klasiğin yakaladığı başarılara da selam gönderiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Keyifli detaylarıyla Abarth 695 Tributo Special Edition

Aktif kullanım sürecinde Walter Röhrl ve Markku Alen gibi birbirinden önemli pilotların başarılara koştuğu Abarth 131 Rally’nin detayları, 695’in detaylarına işleniyor. İlk aşamada ralli versiyonundaki mavi rengin yansımalarıyla ayırt edilecek modelde, tavan, spoiler gibi panellerde de “Scorpion Black” isimli özel siyah renk imzası dikkat çekiyor. Kokpit tarafında da 131 Tributo logolu detaylar, Alcantara kaplamalar ve Sabelt koltukları öne çıkartmak mümkün. Bu noktada araçta kullanılan spoilera ayrı bir parantez açmadan geçemiyoruz. Hız dinamiklerine göre 12 farklı pozisyonda konumlanabilen aktif bir spoiler sistemi kullanıcıları bekliyor. 60 dereceye kadar açısını bulunan sistemin 200 km/s hızda 40 kilogramın biraz daha üzerine yere basma kuvveti uyguladığını görüyoruz. Otomobilin motor tarafında ise 1,4 litrelik turbo benzinli makine 180 PS güç ve 250 Nm tork değerleriyle yola devam ediyor. Bu motorla 0’dan 100’e hızlanmasını 6,7 saniyede tamamlayabilen otomobilin erişebileceği maksimum sürat ise 225 km/s. Egzoz sistemi tarafında “Record Monza Sovrapposto”nun meraklılarının dikkatini çekeceğine de hiç şüphe yok.

Read More