600 bin dolar değerinde kripto parasını çaldırdı! Yatırımcılar dikkatli olun!


Florida polisi, bir müşteriden yaklaşık 575.910 dolarlık kripto para çaldığı iddiasıyla bir siber güvenlik uzmanını tutukladı. WFLA’nın bildirdiğine göre, 27 yaşında olduğu belirlenen şüpheli Aaron Daniel Motta, kurbanın güvenlik sistemini kurarken dijital varlıkları aktardı.

600 bin dolar değerinde kripto parasını çaldırdı! Yatırımcılar dikkatli olun!

Siber güvenlik uzmanına, yaklaşık 600 bin dolar değerinde kripto para çalma sebebi ile dava açıldı. Davanın ayrıntıları, Motta’nın müşterinin Trezor donanım cüzdanını çaldığını ve parayı kendi cüzdanına aktarmadan önce şifreye eriştiğini gösteriyor. 

İlginç bir şekilde Motta, Linkedin’de kendisini Motta Management & Mitigation Services’ı işleten “sertifikalı bir etik hacker” ve “CyberSec analisti” olarak tanımlıyor. Şüpheli, iki adet büyük hırsızlık ve bilgisayar kullanıcılarına karşı suçlarla suçlandıktan sonra kefaletle serbest bırakıldı.

Donanım cüzdanlarının güvenlik açıklarından yararlanan bilgisayar korsanları

Hacker, aynı yerde bulunan Trezor’un şifresine erişmiş olsa da, donanım cüzdanı, dijital para birimlerini depolamak için dünyanın en güvenlileri arasında sayılıyor. Güvenlik garantisine rağmen, bilgisayar korsanları, şüpheli olmayan sahiplerden kripto çalmak için bu tür cüzdanlardaki güvenlik açıklarından yararlanır. 

Örneğin, daha önce finans analizleri ile bilinen Finbold tarafından bildirildiği üzere, Trezor donanım kripto para cüzdanı kullanıcıları yakın zaman önce yeni bir kimlik avı kampanyasının hedefi haline geldi. Saldırı, büyük e-posta pazarlama platformu Mailchimp’in sosyal mühendislik ihlalini ve müşteri verilerini çalmayı içeriyordu.

Bilgisayar korsanlarının, Trezor kullanıcılarına hesaplarının bir veri ihlali nedeniyle ele geçirildiğini iddia eden toplu e-postalar gönderdiği bildiriliyor. Kötü oyuncular, sahiplerini yeni bir PIN ayarlamanın yanı sıra Trezor Suite’lerini güncellemeye yönlendirdi.

Bu, Trezor’un bu yılın başlarında , cüzdandaki anahtarı ve PIN’i RAM’e kopyalamak gibi bazı güvenlik açıklarını düzelttiğini belirtmesinden sonra geldi. Yanıt, bir YouTuber’ın cüzdanı nasıl hacklediğini ve yaklaşık 2 milyon doları nasıl geri kazandığını açıkladığı ayrıntılı bir videonun ardından geldi.

Read More

Yorum yapın