2022’de kripto piyasası ne kadar kayıp verdi? Tahminler ne yönde?


Terra’nın çöküşünün ardından, kripto para birimi endüstrisi çok önemli bir kavşağa geldi; belirsizlik devam ederken, piyasa oyuncuları temkinli bir yaklaşım benimsemeyi seçiyor gibi görünüyor.

2022’de kripto piyasası ne kadar kayıp verdi? Tahminler ne yönde?

Özellikle, küresel kripto para piyasa değerinin toplam değeri 1 Ocak 2022’de 2,2 trilyon dolardı. Ancak CoinMarketCap verilerine göre, bu makaleyi hazırladığımız tarih itibariyle, yılın başından bu yana, piyasadan %41,36’lık bir düşüşü temsil eden 1,29 trilyon dolar çıkış oldu.

Kripto piyasa değeri 2022. Kaynak: CoinMarketCap

2022’nin başından bu yana, kripto piyasasının değeri, düşüş hissinin de etkisi ile çeşitli sorunlar nedeniyle 910 milyar dolarlık net çıkış yaşadı.

Kripto Korkusu ve Açgözlülük Endeksi

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi (CFGI), endeksin yaklaşık iki yıl önce başlangıcından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Bu iyi bilinen teknik endeks, piyasa katılımcılarının duygu ve düşüncelerini belirlemek için piyasa hakimiyeti, oynaklık, hacim, sosyal medya ve anketler dahil olmak üzere çeşitli ölçütleri araştırır.

Her değerin toplamı 0 ile 100 arasında tek bir sayıya dönüştürülür; 0 “aşırı korku” ve 100 “aşırı açgözlülük” anlamına gelir.

Piyasadaki korkunun, belirsiz düzenleyici yöntemler, Amerika Birleşik Devletleri’nde tırmanan oran artışları ve ülkeler arasında yayılan enflasyondan kaynaklandığı görülüyor.

Bitcoin ( BTC ) şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesinden %50’nin üzerinde işlem görüyor olsa da, aşağı yönlü momentum piyasanın duyarlılığını etkilemiş gibi görünüyor. Bu arada, son birkaç gün içinde Terra ( LUNA ) ekosisteminin dramatik çöküşü, yaygın olumsuz duyguya katkıda bulunan başka bir faktör olabilir.

Read More

Yorum yapın