2022’de kripto ATM ağı ne kadar arttı?


ABD merkezli kripto ATM operatörü Bitcoin of America, artan tüketici talebi nedeniyle kurulum sayısında hızlı bir artış olduğunu duyurdu.

2022’de kripto ATM ağı ne kadar arttı?

Bitcoin of America 9 Haziran’da  yayınlanan bir basın açıklamasında, şirketin şu anda 2.500’den fazla Bitcoin ATM’si işletiyor olduğunu duyurdu. Mart ayında operatör kontrollü makinelerin 1.800 lokasyonda olduğu göz önüne alındığında, bunun yaklaşık %39’un üzerinde bir artış olduğunu da ayrıca belirtelim.

Genişlemenin bir kısmı, makinelerine yeni kripto para birimlerinin eklenmesinden kaynaklanıyor. Platform özellikle de, Bitcoin , Litecoin ve Ethereum satın alımını destekliyor.

2021’de meme paralarının büyümesinin ardından, Bitcoin of America, artan talep  nedeniyle Dogecoin ve Shiba Inu’yu da bünyesine kattı. Açıklamada, “Bitcoin of America, çok çeşitli farklı kripto para birimleri sunmanın önemini fark etti ve ekleme yapma zamanının geldiğine karar verdi” denildi. 

İlginç bir şekilde, Bitcoin of America, küresel olarak kripto para ATM’lerinin kurulumunu hızlandıran şirketler arasında yer alıyor. Finans analizleri ile bilinen Finbold’un raporuna göre, 10 Mayıs itibariyle, küresel kripto ATM’lerinin sayısı 1 Ocak’ta kaydedilen 34.340’e göre artarak 37.338’e yükseldi.

Kripto ATM büyümesi için sürücüler

Bitcoin ATM’lerinin büyümesi, daha fazla yatırımcı piyasaya dahil olmak için yollar aradıkça, küresel olarak dijital varlıkların artan şekilde benimsenmesiyle ilişkilidir. Artan düzenleyici incelemelerin ortasında, ATM’ler Müşterinizi Tanıyın (KYC) gibi sıkıcı süreçlere olan ihtiyacı ortadan kaldırdıkları  için kripto borsalarına bir alternatif olarak hareket ediyor.

Aynı zamanda, kripto ATM’leri ödemeleri kolaylaştırmada ayrılmaz bir unsur olarak ortaya çıkıyor.

Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nin ilk kripto faturasını tartışmaya hazırlandığı bir noktada, düzenleyici endişelerin ardından ATM’lerin büyümesi bir engele çarpabilir. 

Yakın tarihli bir çalışmada, Kongre için denetim ve soruşturma hizmetleri sağlayan bir ABD devlet kurumu olan GAO, kripto ATM’lerinin mali suçlarda artışa giderek daha fazla katkıda bulunduğunu iddia etti.

Read More

Yorum yapın